Отидете към основна версия

800 4

Експерт: При кризисна ситуация решенията трябва да се взимат рационално, не емоционално

  • ракета-
  • кризисна ситуация

Реакцията на НАТО по инцидента с ракетите в Полша беше изключително премерена и обрана, смята Любомир Аламанов

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Правило №2 на кризисните комуникации: Когато възникне кризисна ситуация, не трябва да се реагира спонтанно, а първите пет минути да се използват за успокоение. Решенията трябва да се взимат рационално, а не емоционално.

Реакцията на НАТО по инцидента с ракетите в Полша беше изключително премерена и обрана. В първите минути имаше много възможни варианти:

- ракетата да е руска;

- ракетета да е украинска;

- инцидентът да е случаен;

- атаката да е целенасочена;

- всичко да е само провокация, за да се опънат нервите и някой да не издържи като стане повод за допълнителна ескалация и Путин да си измие ръцете с него.

Затова има създадени кризисни протоколи, за да се намали вероятността някой политик или военен в стреса да направи глупост. И НАТО действаше по протокол. Йенс Столтенберг, генерален секретар на НАТО, пусна съвсем кратък туит, който съдържаше основните параметри: загриженост, действие по мониториг, перспектива в бъдеще за установяване на фактите. Като по учебник.

Колкото и да ни се иска диктаторът да бъде наказан, не трябва да се допуска емоцията да заглуши разума и да се вземат прибързани решения, които може да доведат до нови проблеми. Трябва да се действа по правилата.

Трудно е, предвид загубените човешки животи, но трябва да се действа по правилата.

(от фейсбук страницата на автора)

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 5 гласа.

Свързани новини