Войната в Украйна демонстрира мултиплициращия ефект на системите за командването и конпрол в битка, особено по време на големи офанзиви.
Приносът на мрежата Starlink беше много полезен за украинската армия на всички нива, осигуряващ постоянно прехвърляне на данни до всяко място по безопасен начин и обмен на информация в реално време между подразделенията.
Starlink помогна за организирането на операции на украинските специални сили и насочваше въздушни и морски безпилотни самолети за ударите им по руска инфраструктура в Крим и Донбас.
От края на септември големи смущения засегнаха сателитната мрежа Starlink със "слепи" зони над Украйна. НАТО също така потвърждава наличието на сериозни недостатъци във функционирането на сателитната комуникационна система Starlink, която днес представлява гръбнакът на комуникациите на украинските въоръжени сили, включително затворените комуникационни канали и която позволява освен контрол на оръжейни системи, получени от Запада, навигация и събиране на разузнавателна информация.
Тази ситуация би се дължала на интензивното използване от руската армия на системи за електронна война като Murmansk-BN или Tirada, които демонстрираха своята ефективност, въпреки медийното затъмнение около този въпрос.
При тези обстоятелства Западът се обърна към страните-членки на ЕС, които преди това бяха членовете на Варшавския договор, с настоятелната молба да предадат на Украйна наличните от тях двужични аналогови полеви телефони, включително най-надеждния модел - съветският ТА-57.
Проблемите на Starlink в Украйна принудиха Илон Мъск да отложи датата на IPO /първично публично предлагане/ за 2025 г., а акциите на компанията-майка Tesla паднаха след противоречивите позиции на нейния основател относно Украйна.
Трябва да се отбележи, че тази война, дори и да генерира оборот, засяга репутацията на производителите на оръжие в света, които не успяват да отговорят на медийните предизвикателства, отправени от всяка страна в конфликта.
Източник: menadefense.net