Отидете към основна версия

3 962 43

Милен Матеев пред ФАКТИ: Явно е, че промените в Изборния кодекс са предварително договорени на някакви тайни преговори

  • милен-
  • матеев-
  • пп-
  • избори-
  • парламент-
  • герб-
  • дпс-
  • бсп

ГЕРБ, БСП и ДПС се опитват да направят така, че да бъде подменен вотът на българските граждани, казва депутатът от „Продължаваме промяната“

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В петък вечер депутатите удължиха работното си време до приключване на дебата по 16-те параграфа от доклада на комисията по правни въпроси за второто четене на промените в Изборния кодекс. Ден преди това – в четвъртък и след близо четири часа дебат, бе гласувано единствено наименованието на законопроекта - Законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс. А водещият заседанието Росен Желязков го определи като "може би най-безспорното нещо в него". Какво се случва в пленарна зала… Пред ФАКТИ говори Милен Матеев, депутат от „Продължаваме промяната“.

- Г-н Матеев, защо промените в Изборния кодекс предизвикват такива страсти в пленарна зала и накъде отиват нещата?
- В момента има достатъчно стабилно мнозинство, което застава зад хартиената бюлетина, така че нещата най-вероятно и логично е да отиват към приемане на тези предложения. Ние през цялото време призоваваме за здрав разум и истински дебат по Изборния кодекс. Ние сме на мнение, че не трябва да се правят такива драстични промени. Скрито, на тъмно и прибързано.

- Видяхме и нещо ново, след като младежката организация на БСП излезе със свое становище, че не е добре да се връща хартиената бюлетина. Тази позиция стана и повод за дебат в пленарна зала…
- Всички видяхме тази новина. Принципно не е редно да се месим във вътрешните дела на друга партия, но това със сигурност е индикатор, че не всички в БСП са съгласни с тази деградация, която в момента показва тяхната партия. Точно младежите са тези, които дават тон, различен от този, които води ръководството на партията. Така че все пак има надежда за БСП.

- Защо „Продължаваме промяната“ крие кода от машините и не го дава на другите партии, включително и БСП. Георги Свиленски и Кирил Петков размениха тежки думи в дългия петъчен работен ден на парламента …
- Нещата са много прости. Ще ви върна към 28 септември (б.р.- с решение на ЦИК на 28.09.2022 г. Министерство на електронното управление осигури достъп до изходния код на машините за гласуване на представителите на политическите партии, които са регистрирани в публичния регистър на ЦИК. Процедурата бе извършена при спазване на изискванията и правилата, определени от Министерство на електронното управление, които са публикувани на интернет страницата на МЕУ.), когато всички представители на партии можеха да се запознаят с него и да го получат. Смешно и абсурдно е някой да предлага на някого някакъв код за машина. Това не са кодове от банкови сметки или нещо друго.

- До колко сте сериозни в думите си, след като обявихте, че ще предложите кабинет на малцинството, че ако мине хартиената бюлетина, ще се откажете от това и няма да го реализирате?
- И „Продължаваме промяната“, и „Демократична България“ сме против връщането на хартиената бюлетина. Най-вероятно ще имаме допълнително обсъждане между двете партии, за да решим дали продължаваме да седим на позицията за кабинет на малцинството и след приемане на Изборния кодекс, или се отказваме. А причината е, че, виждайки такова мнозинство в този парламент срещу нас от страна на статуквото, не можем да реализираме и останалите си идеи.

- Да разбираме ли, че нещата отиват към третия мандат, който ще се връчи след Нова година… При тази конфигурация съществуването на кабинет от какво е обосновано?
- А не забравяме ли, все пак, първия мандат. Защото в последно време всички май прескачат темата за първия мандат. В крайна сметка нали имаме партия, която твърди, че е спечелила изборите и има отговорността за съставяне на правителство. Нека да видим какво ще се случи с първия мандат.

- Повечето партии казват, че няма да подкрепят кабинет на ГЕРБ, няма да преговарят. Вие друго усещане ли имате…
- Не знам. В момента виждаме две партии, които много целенасочено подкрепят ГЕРБ в основното, което е за тях в този парламент – промените в Изборния кодекс, респективно как да диктуват следващите избори. И тези партии не го правят просто обединени около една идея, а те го правят по много ефективен начин, който явно е предварително договорен. БСП вкараха законопроект, ГЕРБ вкараха промени, които изцяло променят законопроекта на социалистите, а дори депутатите на Нинова гласуват срещу собствените си предложения. Явно е, че промените в Изборния кодекс са предварително договорени на някакви тайни преговори. Просто не знаем какво още е договорено в тези тайни преговори.

- Промените определено се превръщат в ябълката на раздора?
- Няма как промените да не се превръщат в ябълката на раздора, защото ГЕРБ, БСП и ДПС се опитват да направят така, че да бъде подменен вотът на българските граждани. Всичко, което се е постигнало чрез промените в Изборния кодекс за последните години с идеята изборите да станат все по-прозрачни, в момента деградира. Връщаме се назад. Всички негативи, които бяха наблюдавани през годините от различни наблюдатели на изборите у нас, се връщат с пълна сила. Говорим за невалидните бюлетини, сгрешените протоколи, които драстично променят вота на избирателите. Всичко това ще бъде върнато в изборния процес.

- А къде остава темата за бюджета, за решаване на кризите…
- Ето това са въпросите, които задаваме и ние. В крайна сметка не мога да разбера защо промените в Изборния кодекс бяха първата и най-важна тема, с която да се заеме Народното събрание. Тази тема поставиха ГЕРБ, ДПС и БСП. Явно тези партии изобщо не са имали идеята да управляват и да решават проблемите на българските граждани. Явно тези три партии са имали идеята да ползват този парламент като платформа за следващите избори, в които, чрез промените, да си гарантират по-добър резултат.

- Служебен кабинет и парламент вече май почти влязоха в работна симбиоза. Колко може да продължи това?
- Всякакви разумни срокове, в които да се връчват мандатите, сме ги пресрочили. Трудно ми е да прогнозирам колко може да продължи това. Сроковете, реално, започват да текат след първия мандат. Но остава да видим кога ще бъде връчен този мандат.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 20 гласа.

Свързани новини