Отидете към основна версия

5 916 90

Битка на ресурси

  • бесарабски фронт-
  • ресурси-
  • украйна-
  • война-
  • русия-
  • владимир путин-
  • володимир зеленски-
  • джо байдън-
  • сащ

Русия и Украйна се готвят за продължителна война

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Битка на ресурси. Русия и Украйна се готвят за продължителна война
© Виталий Портников

Американската визита на украинския президент Володимир Зеленски предизвика неприкрито раздразнение в Кремъл, най-вече защото показа, че САЩ няма да се откажат от подкрепата си за Украйна. Пристигането на украинския лидер се превърна в събитие за американския политически живот, конгресмени се събраха да слушат Зеленски само няколко дни преди Коледа. А това не е нещо, което се случва рядко - почти никога не се случва.

Очакването на Путин за умора на Запада не се оправдава. Но надеждите, че той ще разбере цялата безполезност и мерзост на тази война и ще спре, не се оправдават. Фактът, че президентът на Русия предпочете да говори пред разширената колегия на Министерството на отбраната на Русия, вместо да говори пред Федералното събрание, е ясно и точно отражение на истинските му политически цели.

Путин не се интересува от Русия, интересува го войната, той изглежда като човек, който в напреднала възраст най-накрая прави това, към което се е стремил от дълго време. Когато президентът на Руската федерация говори пред журналисти за „пиле, което кълве зрънце по зрънце“, това отразява и неговата визия за войната: това, което не се получи за три дни, ще се получи за три години - в крайна сметка какво значение има кога най-после ще загине тази Украйна!

Но Байдън явно също знае, съдейки по тактиката му, поговорката за пилето. Неговата предпазливост при доставянето на най-новите оръжия, изявлението му, че страните от НАТО не искат да воюват с Русия, предполагат, че президентът на Съединените щати иска да умори врага, така че Путин дори да не забележи как неговият режим се разпада. Да изтощи, така че войната на Путин да започне да дразни дори онези, които доскоро вярваха, че последиците от тази конфронтация няма да засегнат страната му.

През септември един от тях беше индийският премиер Нарендра Моди, който в Самарканд публично поиска Путин да спре войната. Сега, по време на среща с Дмитрий Медведев в Пекин, китайският президент Си Дзинпин обяви готовността си да стане посредник за прекратяване на войната. Икономическата криза, пряко свързана с войната, започва реално да застрашава стабилността на страните от "глобалния юг". Не, САЩ и ЕС няма да рухнат. Но спадът в покупателната способност на населението на западните страни може да създаде на китайското ръководство проблеми с непредвидими последици. И за всичко ще е виновен Путин.

Но напразно китайският лидер разчита на преговори, темата за които се повдига и в Украйна, и в Русия. За Володимир Зеленски мирно решение е възстановяването на териториалната цялост на страната му. Западните политици мислят за мир, който може да бъде установен по една от демаркационните линии - например в Донбас или само със запазване на Крим за Русия. Но за Москва дори такива компромиси, които така или иначе са неприемливи за Киев, не са тема за обсъждане. Путин вижда преговорите като капитулация на Украйна. И в този смисъл представите му за „света“ изобщо не са се променили от 24 февруари 2022 г. Освен ако списъкът с територии, чийто руски статут Украйна трябва да признае, леко се увеличи. За какво да се говори тогава?

Следователно започнатата от Путин война се превръща в конфронтация на ресурси: икономически, мобилизационни и военно-технически. Конфликтът ще приключи или спре само когато една от страните загуби възможността да продължи военните действия. Просто казано, ще се срути. Задачата на Украйна и нейните западни съюзници е да гарантират, че не Украйна ще рухне, а Русия на Путин. Разбира се, лесно е да се говори за това на Запад, трудно е да се пише за това от мрачен Киев, където украинците добре знаят цената, която ще платят за този колапс на Русия, колко тежки ще са военните и особено следвоенните години. Но никакви други рецепти за прекратяване на тази жестока и, съдейки по събитията, дълга война няма.

Източник: vot-tak.tv

Бесарабски фронт

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 64 гласа.

Свързани новини