Консултациите при президента Румен Радев минаха за два дни в края на миналата седмица. Ще започне ли веднага връчването на мандатите. Пред ФАКТИ говори Владислав Панев от „Демократична България“.
- Г-н Панев, пет бързи консултации при президента Румен Радев. Партиите се извъртяха, а ефектът от това какъв е…
- Ефектът е никакъв освен това, че за разлика от предишния парламент сега президентът избра да побърза с мандатите. Явно има желание да не остави парламента да работи три месеца, ако не бъде съставено правителство, разбира се.
- Защо го прави според вас…
- Да кажем, ако погледнем от неговата камбанария, миналия път трите месеца, които бяха предоставени, не помогнаха да се състави правителство. Сега, ако се скъси този срок, може и да се получи. Не мога да вляза в обувките на президента и да говоря от негово име, но така разсъждавам.
- Обявихте, че няма да подкрепите кабинет на ГЕРБ, но други може да го подкрепят. Тогава оставате само опозиция…
- И това би било нормално. Няма как да подкрепим кабинет на ГЕРБ, защото имаме такова решение на нашите Национални съвети на нашите органи на партиите в коалицията. Решението ни е ясно и еднозначно, че няма да подкрепим кабинет на ГЕРБ.
- Няма кабинет с първия мандат и президентът го връчва на вас. Политически лица ли ще видим, или експерти в този кабинет на малцинството?
- Нека да не поставяме каруцата пред коня, защото просто имаме да извървим още малко път и имаме още време. Дотогава ще имаме и разговори между нашите органи, така че да вземем колективно решение какви лица да бъдат в кабинета. Но е доста логично да има политически лица, защото така ще има ясно поета отговорност, за да се направят тежките реформи, които са необходими на страната.
- Защо за вас бе и е важно да имате председател на Правна комисия? Поставихте условие за ротация на председателя на парламента и председателя на Правна комисия за срок от три месеца?
- И двата поста са изключително важни, защото председателят на парламента и председателят на Правна комисия диктуват дневния ред на работата на Народното събрание. През Правна комисия минават всички закони. Включително и тези, около които целият парламент е обединен, че трябва да бъдат приети. Говорим за съдебната реформа, за законите, необходими за Плана за възстановяване, за Шенген, за еврозоната. Ако искаме тези закони да минават по-бързо през Правна комисия и през пленарна зала, трябва да имаме сигурност, че председателят на Правна комисия и председателят на парламента няма да ги бавят.
- Искате ротация на 3 месеца, но животът на парламента може и да не изкара 3 месеца, а това означава, че няма да има ротация…
- Съмнявам се, че хоризонтът на работата на парламента ще бъде само 3 месеца, ако се състави кабинет, разбира се. Според мен ще бъде все пак по-дълъг срок.
- Тогава да визираме ли като срок местните избори през есента…
- А защо не да визираме дори европейските избори, които ще се проведат през 2024 година някъде по това време. Просто парламентът има да свърши много работа по реформиране на българското законодателство, избирането на нови регулатори. Това отнема време и всичко е дискусионен въпрос, около който трябва да се обединим. Трябва ни правителство, което да бъде подкрепено от мнозинство, разбира се.
- Нови избори юни или юли – в разгара на лятото, колко са опция за всички партии…
- Това не е добре нито за държавата, нито за партиите. Има много работа и в парламента, и в изпълнителната власт, която не чака. Трябва ни и бюджет да се гласува.
- Служебният кабинет обяви, че ще внесе бюджет, но с 6,4% дефицит. Поне по бюджета се очаква да има разбирателство между всички парти…
- Далеч не знам дали ще има разбирателство, защото помните какво сватбарско раздаване беше при гласуването за удължаването на бюджета преди няколко месеца. Ако бюджетът бъде внесен в рамките на следващата седмица и при наличието на мнозинство в парламента, мисля, че за период от 4-6 седмици може да бъде приет. За нас е важно да не бъдат пипани в някакъв случай данъците и бюджетният дефицит да бъде до 3% от Брутния вътрешен продукт.
- Как ще го направите 3%...
- Смятаме, че има много сериозни резерви и объркани сметки от служебния кабинет, така че дефицитът може да бъде намален от 6,4 до 3%. Такава е е нашата цел. Капиталовите разходи са ненужно раздути, включително има и грешки. Заложени са разходи, но не и приходи по Плана за възстановяване. Можем да увеличим приходите от дивиденти на държавните компании. Разликата между капиталовите разходи и постъпленията от еврофондове за 2022-а и 2023 г. е 7 млрд. лева. Още 0,5% чрез дивидента на държавните компании също може да намали заложения дефицит.
- Значи да разбирам тогава, че страховете, които финансовия министър хвърли в обществото, че държавата може да фалира, са далече от вашите виждания…
- Самата финансовата министърка, ако си спомням добре, се опроверга ден по-късно, че държавата няма как да фалира, след като имаме държавен дълг от порядъка на 20% от БВП. Този дълг е вторият най-малък в ЕС. Така че няма как да фалираме. Просто с това непремерено изказване тогава на финансовия министър тя се опита да участва в предизборната кампания. За съжаление, след това и Бойко Борисов каза числа, които не са верни въобще за дълга. Но към онзи момент бяхме в предизборна кампанията. Ако гледаме реалистично, България няма как да фалира, но поддържането на нисък бюджетен дефицит е важно не само за влизането ни еврозоната, а също за макроикономическата стабилност на държавата и за публичните ни финанси.
Отидете към основна версия
24 Април, 2023 09:05 2 268 22
Владислав Панев пред ФАКТИ: Логично е в нашия кабинет да има политически лица, за да се носи отговорност
Не знам дали ще има разбирателство, защото помните какво сватбарско раздаване беше при гласуването за удължаването на бюджета преди няколко месеца, казва депутатът от ПП-ДБ
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 14 гласа.