Отидете към основна версия

3 926 18

Ракът на маточната шийка – убива години живот, струва милиони… Доц. Христина Лебанова пред ФАКТИ

  • лебанова-
  • рак-
  • маточна шийка-
  • жени-
  • превенция-
  • болест

Годишно се разболяват над 1000 жени, а над 300 умират, казва тя

Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Пациентите с рак на маточната шийка през последните трите години са били съответно 1194, 1214 и 1132 души. Директните разходи за лекарствена терапия, болнично и амбулаторно лечение за трите години са над 34 милиона лева (34 588 140 лева). От тези директни разходи 46 до 48% са за лекарствена терапия. По темата пред ФАКТИ говори доц. Христина Лебанова от катедра Фармацевтични науки и социална фармация в МУ-Плевен.

- Доц. Лебанова, колко голям проблем в България е ракът на маточната шийка…
- Ракът на маточната шийка е огромен проблем. Говорим за четвъртото най-често срещано онкологично заболяване сред жените. Годишно се разболяват над 1000 жени, а над 300 умират. Общо взето броят на смъртните случаи в последните години постоянно нараства. И говорим за заболяването на фона на това, че то е предотвратимо с ваксина!!! Ние може въобще да предотвратим заболяването от рак на маточната шийка. Така че проблемът е много, много голям.

- Казвате, че профилактиката с ваксини е решението. Скоро имаше и експертна среща под наслов: „Всяка доза има значение!‘‘ До колко жени стигате с този призив през годината…
- Зависи какво разбираме под това до колко жени стигаме… Според мен, жените, майките, родителите в България знаят, че има ваксина срещу рака на маточната шийка. Друг е вече въпросът какво е ваксиналното покритие. И тук вече нещата започват да изглеждат все по-неблагоприятни. Според последните данни, които имаме, говорим за ваксинално покритие, което е под 6%. Това е изключително ниско и практически не позволява на българското общество и българските жени да усетят ефекта от тази ваксина.

- Говорим за тази ваксина, но тя е препоръчително да се сложи в ранна детска възраст. В по-късна възраст… Жени над 20 години и повече…
- Когато се слага в по-късна възраст, малко се променя схемата на приложение на ваксината. Вместо 2 дози, се поставят 3. В кратката характеристика на ваксината пише, че тя е подходяща и е препоръчително да се сложи в ранна възраст - между 9 и 14 години. Това е препоръчителната възраст, защото жената още не е започнала полов живот. Но може ваксината да се сложи и в по-напреднала възраст. Най-новият вариант предпазва от 9 от типовете на човешкия папилома вирус. Не е възможно един човек да се срещне с всичките 9 типа. И пак ще кажа, че просто схемата на приложение е малко по-различна – 3 дози, а не 2. Но няма проблеми жени на 25, 30, 40, 45 години да си поставят тази ваксина.

- Каква е икономическата тежест на заболяването…
- Ако говорим като директните разходи за заплащане в периода 2018-2020 година, те са близо 35 милиона лева. Нарастват с по около 1 милион лева всяка година поради факта, че се увеличават разходите за лекарствена терапия, за хоспитализация. Има и друга категория разходи, които са индиректни, но и те също трябва да се имат предвид. Говорим за разходите, които са свързани със загубата на производителност, когато поради рак на маточната шийка са починали жени в работоспособна възраст. Проучването ни в обхвата на тези 3 години показва, че имаме загубен брутен вътрешен продукт между 2,5 и 3 млн. евро. В същото време имаме и много други разходи, които са съпътстващи. Когато в семейство има болен, той може да остане без работа, трябва да се води на лекари, а това си е ангажимент. Просто се трупат разходи.

- В изследването си констатирате, че пада средната възраст на смъртността. Как си го обяснявате…
- Казах вече, че изследването обхваща период от три години и в края на това изследване се забелязва, че пада средната възраст на починалите. Този тригодишен период е много малък, за да се оформи генерален извод, че ще наблюдаваме такава тенденция. Но при починалите имаме изгубени средно 20 години живот, а това е много, много голямо количество.

- Австралия планира да ликвидира рака на маточната шийка до 2030 г., а ние още се колебаем дали да се ваксинираме срещу HPV? Това дилема ли е?
- Дилема няма. За съжаление, нашето общество е твърде чувствително към някакви наложени правила и много често не следваме добрия пример в други страни. И това важи за много области, а ракът на маточната шийка е такава област. Трябва да видим какъв е чуждият опит, да се почерпим от него, той е многогодишен вече. Напълно са известни ползите от ваксината и българското общество и българските жени само ще спечелят от това.

- Как една жена разбира, че има проблем?
- Най-често това се открива по време на профилактични прегледи. Лошото при това заболяване е, че то не е свързано със симптоми, които се появяват в ранен етап както е при други заболявания. Затова имаме проблем с късното диагностициране, а така идва и голямата тежест на заболяването. Но това е още една причина да подскажем на жените, че е необходимо да си правят профилактика, да има скринингови програми.

- Как се установява проблемът…
- Говорим за рутинен гинекологичен преглед, при който се взима се намазка и се изследва дали има карциномно образувание на шийката на матката, или няма. При 90% от случаите причина за заболяването е човешкият папилома вирус.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 9 гласа.

Свързани новини