По всичко изглежда, че изходът от президентските избори в Турция ще бъде решен на втория тур на 28 май. И Ердоган, и Кълъчдароглу не достигат необходимите над 50%, гласят данните до момента. По темата пред ФАКТИ говори арабистът проф. Владимир Чуков.
- Г-н Чуков, в Турция нещата отиват към балотаж на изборите за президент. Как виждате ситуацията?
- Там резултатите са в някаква степен, да не кажа много голяма, изненадващи, защото социолозите даваха преднина на опозицията на Кемал Калъчдароглу. Но имаше подводни камъни, за които и анализатори, и местни политици отбелязаха, че може да се окажат много важни, за да се стигне до тези резултати.
- Какви подводни камъни?
- На първо място става въпрос за процеси още при композирането на седемпартидната коалиция, която е опозиция. Лидерката на Партията на доброто Мерал Акшенер имаше опасения, че с издигането на кандидатурата на Кемал Калъчдароглу нещата няма да бъдат положени по най-добрия вариант като за мажоритарен избор. Дори имаше един тридневен период преди изборите, в който тя се оттегли от коалицията, но след контакти, след разговори, след убеждения се върна. Тя е часа от големия компактен блок на турските националисти. Тя е бивша министърка на вътрешните работи, бе част от партията на Давлед Бахчеви. Но се оказа, че тя има големи различия с Бахчеви – не само професионални, но и политически. Важно е да се каже, че турският национализъм има около 20% като изборна маса. На нея ѝ даваха около 12%, а на Бахчеви около 8%. Тук е първият подводен камък, защото като стар изборджия и много умел терминатор на позицията, Ердоган издигна две „патерици“ - Мухарем Индже и Синан Оган. Първият бе принуден да се оттегли, но вторият се оказа с един много ключов резултат. На него му даваха около 1,5%. Първо за него беше изненада, че успя да събере 100 000 подписа, за да може да се кандидатира. И тук дойде големият въпрос? Кои националисти ще го припознаят? Дали това ще бъдат националистите от опозицията, или националистите от управляващо мнозинство. Трябва да имаме предвид, че този човек е много интересен като личност. Той не е турчин, а е азер. Той има един мандат като депутат от Партията на националистическото действие. После мина в опозиция. Той е типичен представител на турския евразийски национализъм. Има публикации в Русия, а неговата дисертация е защитена в Москва. И се видя, че подкрепата на кюрдите за опозицията се оказа слабо звено в тази седемпартидна коалиция. И част от хората на Мерал Акшенер, на нея ѝ даваха около 5%, но взе 3%, отидоха при Синан Оган. Така Оган взе над 5%. И там стана отичането. Самата личност Калъчдароглу не успя да привлече така нареченото поколение Z – младите до 25 години. Не бяха мобилизирани да участват активно в изборите. И друго. Видяхме невъзможност за стиковка между кюрдите и националистите като опозиция на Ердоган. В последния си клип Ердоган сравни опозицията с ПКК. Сравни Кемал Калъчдароглу с Мурат Карайълан, един от лидерите на ПКК. Много силно бяха атакувани националистите и това оказа влияние на резултатите. Очакваше Акшенер да получи 12%, тя получи 9%. Давид Бахчеви – проправителственият националист, се очакваше да получи 8%, а получи 10%. Видя се изтичане на националистически гласове към Бахчеви.
- Говорим в полза на Ердоган е това…
- Да. За мен не Ердоган се представи добре, а опозицията не успя да направи необходимия баланс между различни движения и тенденции – говоря за националисти и кюрди.
- На балотажа какво да очакваме?
- Ердоган влиза с по-силни позиции, защото има 4% преднина. В момента имаме около 26 млн. гласа за Ердоган, а малко над 24 млн. гласа има обединената опозиция. Въпросът е в това, че електоратът зад Ердоган е много силно компактен. Много стегнат електорат – държавни служители, местните власти, бизнесмените с кредити, религията. Изобщо говорим за консервативния електорат, на който много трудно може да му се повлияе да гласува за друг. И така стигаме до тези 5%, които получи Синан Оган. Той каза официално, че не подкрепя нито един от двамата кандидати, но също така каза, че не одобрява подкрепата на кюрдите за опозицията. Така той показа, че е „патерица“ на Ердоган. Ще бъде оспорвана борба след две седмици и очаквам да има много малка разлика. Но тук има и още нещо. Ердоган прилага и различни трикове при броенето на бюлетините. Първите резултати, които се появиха в изборния ден, бяха 60% към 30% в полза на Ердоган. Просто турската ЦИК така селектира протоколите, че първо обработва тези, които са в полза на Ердоган. И хората смятат, че той е смазващ победител. В същото време протоколите за опозицията се обжалват, а така те трябва да минат през одобрението на ЦИК преди да бъдат обявени. И затова се получи такава разлика в началото.
Отидете към основна версия
15 Май, 2023 13:41 6 890 35
Проф. Владимир Чуков пред ФАКТИ: Ердоган влиза в балотажа с преднина
Видяхме невъзможност за стиковка между кюрдите и националистите като опозиция, казва експертът
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 9 гласа.