Отидете към основна версия

1 009 5

Дмитрий Дризе за плана на НАТО по укрепване на отбраната: „Разведряването сега изглежда като някакъв безпрецедентен сценарий“

  • дмитрий дризе -
  • план-
  • нато -
  • укрепване на отбраната-
  • русия-
  • война-
  • украйна-
  • европа-
  • ес-
  • сащ

Телеграм канал "Комерсант FM".

Снимка: Коммерсантъ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Йенс Столтенберг официално потвърди, че ще остане генерален секретар на НАТО още една година. Решението ще бъде одобрено от срещата на върха на алианса, която ще започне на 11 юли във Вилнюс. Страните членки също ще бъдат помолени да одобрят три плана за укрепване на защитата на блока. В същото време силите за бързо реагиране - най-боеспособният контингент - се предвижда да бъдат увеличени от 40 000 на 300 000 души. Основният въпрос остава и предполагаемото членство на Украйна в алианса. Политическият наблюдател на "Комерсант" Дмитрий Дризе смята, че Западът демонстрира доверие на Русия.

Според The ​​Observer ръководството на НАТО ще представи на лидерите на страните от блока за одобрение три възможни фланга за укрепване на защитата на западния свят, да го наречем така. Театърът на възможните военни действия е както следва: земя, вода, въздух, космос и киберпространство. Допълнителна география: Арктика и Атлантическия океан, Централен регион, Балтийско море и Алпите и накрая Югоизток - Черно и Средиземно море.

За всяко направление са разпределени групи войски, разпределени са задълженията и отговорностите на всяка страна от НАТО в случай на извънредна ситуация. Както бе обявено по-рано, силите за бързо реагиране - тоест най-обучените контингенти - се увеличават от 40 000 на 300 000 души. Що се отнася до техниката, тя все още не е ясна. Сега 100 самолета и 27 кораба са базирани в Балтийско и Средиземно море. Това е ресурсът, който в случай на заплаха веднага ще влезе в битката, докато не бъдат изведени основните сили.

Освен това съседите на Русия искат да укрепят своята отбранителна способност, с други думи, да разположат допълнителни военни формирования. Изглежда вече има предварителна договореност за разполагането на германския контингент в Румъния. Необходимо е също така да се припомни, че следващата среща на върха ще се проведе много скоро във Вилнюс, което само по себе си е много важно.

Ясен сигнал от Русия: казват, сега сме наблизо, в съседство, оттук нататък ще трябва да живеете с това. Това, разбира се, не можеше да се случи по време на Студената война по очевидни причини.

Но сега НАТО не само става по-силен, но и се сближава. Разстоянието от Москва до Вилнюс по права линия е почти 800 км - абсолютно нищо.

Няма смисъл да се говори отново и отново за членството на Украйна в НАТО, партньорите очевидно няма да скучаят без него - те ще имат какво да обсъждат. Но при най-повърхностен анализ на ситуацията не е трудно да се стигне до извода, че колкото повече западни войски има в Източна Европа, толкова по-лесно е да се помогне на Киев. Очевидно нещо подобно под формата на програмен документ ще бъде предложено и на украинските съюзници.

Освен това е необходимо, може би, да припомним, че Финландия отскоро също е в НАТО. И тук е уместно да дадем цифра: разстоянието от Санкт Петербург до финландската граница е 148 км. Както се казваше, врагът е пред портата. Те обаче твърдят, че все още не сме врагове. И те няма да се бият. Тези действия са чисто отбранителни.

Проблемът е, че вече няма разделителна линия. Няма така наречения предпазен пояс от неутрални или приятелски страни. В такава ситуация цената на всяка провокация нараства значително. А разведряването на международното напрежение изглежда като някакъв безпрецедентен сценарий.

Телеграм канал "Комерсант FM"

Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 9 гласа.

Свързани новини