Отидете към основна версия

20 251 48

Красимир Манов пред ФАКТИ: Пълен провал е историята с газа от БОТАШ, някой направи поредната схема в ущърб на България

  • красимир-
  • манов-
  • газ-
  • турция-
  • боташ-
  • русия-
  • азербайджан

Фотоволтаиците сриват цената на газта, казва експертът

Снимка: Euronews Bulgaria
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Споразумението между "Булгаргаз" и турската компания БОТАШ за доставка и транзит на природен газ, сключено от служебния кабинет, е за смущаващо дълъг срок. Едностранното му прекратяване води до големи неустойки, валидни за целия период - до 2035 г. Ценообразуването по него не ощетява българската държава и респективно българския обществен доставчик. Това отговори министърът на енергетиката Румен Радев по време на изслушване му в Народното събрание, поискано от БСП. По темата пред ФАКТИ говори енергийният експерт Красимир Манов.

- Г-н Манов, споразумението с най-голямата турска газова компания БОТАШ, чрез което получаваме достъп до терминалите и газопреносната система на Турция, предизвиква многополюсни коментари. Вие какво виждате в него?
- Провал на една прекрасна идея. Между другото, аз им я казах. Те си траеха, траеха, а накрая тръгнаха да я реализират и, естествено, по най-идиотския начин и затова нещата ще се провалят. Затова на т.н. среща „Солидарен ринг“ след Нова година, когато президентът Радев беше поканил президента на Азербайджан… И какво се получи като резултат – Турция я нямаше и Гърция я нямаше. Затова доставката на азиатски газ трудно ще се реализира, защото газът трябва да мине през Турция. След като Турция не участва в схемата, откъде ще мине?

- Говорим за газ откъде…
- Идеята на тази договореност е за още газ от Азербайджан. А отвъд тази хубава идея прозира това, че пак ще вкарваме руски газ. И това е така, защото Азербайджан няма достатъчни количества. Те откъде ще вземат тези 10-20 милиарда кубични метра допълнително… От Русия. Азербайджан и в момента взима 2-3 млрд. кубика от Русия, за да може да изпълнява договорните си задължения.


- Но ние имаме договор с Азербайджан и сега, ако ви разбирам правилно, искаме още количества?
- Да, за азербайджански газ става въпрос, но те нямат нужните количества. Нали „Солидарен ринг“ правеше президент. Да направим такива връзки, че да си осигурим нужното количество газ. И така се стигна до това споразумение ли е, договор ли е с БОТАШ. Ние още не сме го видели това, което е подписано с турската компания. Но това е изцяло в ущърб за България. Поредната добра идея, изпълнена по аматьорски начин, която трудно ще се осъществи.


- Ущърб за България защо…
- Ако сте видели информацията, която излезе в медиите, ние имаме документ, който има правно-обвързващ характер. Но ние не сме го виждали. Пак го казвам това. И се споменава цена за пренос, която е много висока, която е почти два пъти по-висока от нормалната цена за пренос. И става въпрос за количества, които са два пъти повече от това, което ни трябва. Задължаваме се да платим 1,850 млрд. кубика, а на нас не ни трябва толкова, независимо дали ще го ползваме този капацитет.


- Услугата се плаща по твърда цена…
- Разбира се, в газовия бизнес е така – щом си подписал, плащаш. Това значи какво… Ние имаме 1 милиард кубика от Азербайджан, 1 милиард кубика от следваща година ще идват от връзката с Гърция в Александруполис. Станаха 2 милиарда. България потребява 2,5 млрд. кубика газ на година. А виждате цените какво става с тях. Отдавна казах, че това ще се случи. Цените на газта буквално се сринаха. В последните прогнози, които чета – включително и на „Морган Стенли“, става въпрос за падане до цена от 15-16 долара за мегават, което прави 150-160 долара за 1000 кубични метра. Това е изключително ниска цена. Причината за всичко това е, че газ има колкото искаш по това време на годината, хранилищата са пълни и цената се срива. Европа в момента е пълна над 80% с газ. Това никога не е било по това време на годината. Много фотоволтаици започнаха да работят, много ветропаркове. Преди дни на борсата в Нидерландия, за да вкараш ток в мрежата, трябваше да платиш 67 евро на мегават, а не да получиш. Цената е 67 евро под нулата.


- И на фона на всичко това ние правим договореност с БОТАШ за 13 години?
- Трябва да се види какво е. Турците казаха, че са подписали протокол, нашите, че е договор ли е, споразумение ли е. Първоначално нашите казваха, че е договор, после, че е правно-обвързващо споразумение. Те го крият. Това не го казвам само аз, а всички. Даже и псевдоекспертът по енергетика Делян Добрев го казва същото, но може би той го има като документ и го е видял. Нали всичките директори в енергетиката са негови хора. Ние не знаем какво ще е след една година, след три години, виждате как цената на природния газ се срива. Как се срива енергията, след като все повече фотоволтаици влизат на пазара. Енергията от фотоволтаиците се използва за отопление през лятото и е достатъчна, за да работят климатиците. Колкото повече фотоволтаици влизат на пазара, толкова повече ще пада цената на газта и петрола, защото газта се използва основно да се прави енергия, но и за отопление. Има огромни количества енергия в излишък, а ние подписваме нещо за 13 години два пъти да вземем по 1,85 млрд. кубически метра. Пак ще се повторя, че ние имаме 1 милиард от Азербайджан и 1 милиард от Александруполис. 500 млн. кубика можеш да ги купиш във всеки един момент, защото сега всеки иска да ти подаде газ и то на много евтина цена. Ние какво ще ги правим тези количества... Тенденцията е използването на газ да намалява. Газохранилищата, както казах, в момента точната цифра за запълняемост при тях е 80,3%. Когато говорим за Европейския съюз, Норвегия има огромни излишъци от природен газ. В момента газ има колкото искаш, петрол има колкото искаш. Така че такова количество природен газ какво ще го правим? А у нас какво се получи миналата година. Българинът извади 1 млрд. лева от джоба си, защото плащахме между 30 и 38% по-скъп природен газ през зимата в сравнение с това, което беше на международната борса. Нашите умници купуваха газ миналата година август, когато бяха най-високите цени от 3500 долара за 1000 кубични метра, и напълниха „Чирен“, а после ни го продаваха. След това правиха заместване. Купуваха евтин газ от пазарите, а ни го продаваха за скъп. Миксираха и с малко по-евтин газ, направиха така наречената счетоводна операция и го платихме. Сега няма да има проблем нито с газ, нито с енергията, защото има в изобилие. „Чирен“ също е пълен над 80% сигурно. Пълен провал е историята с газа от БОТАШ, защото просто някой направи поредната схема, която е в ущърб на България.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 78 гласа.

Свързани новини