Отидете към основна версия

1 146 3

Политическият анализатор Дмитрий Дризе: „Партньорите са помолени да не поемат рискове“

  • русия-
  • кремъл-
  • владимир путин-
  • политическият анализатор-
  • дмитрий дризе-
  • реджеп тайип ердоган-
  • swift-
  • росселхозбанк

Кремъл е готов да поднови преговорите, но явно възнамерява да ги води от позицията на силата. И, очевидно, не само по темите за храна и зърно, но, да кажем, и по широк кръг от въпроси. Това, което се случва, много прилича на блокадата на Украйна откъм морето

Снимка: Коммерсантъ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Руският президент Владимир Путин отново обвини Запада за провала на черноморската инициатива. Според него едно от основните условия за връщането на Москва към споразумението е незабавното свързване на Росселхозбанк към системата SWIFT. На свой ред Министерството на отбраната предупреди кораби под какъвто и да е флаг да не се опитват да продължат към украинските пристанища. Съединените щати дадоха да се разбере, че все още не са готови по някакъв начин да отговорят на текущите събития. Политическият наблюдател на "Комерсант" Дмитрий Дризе смята, че ситуацията в Черно море ескалира значително.

Събитията след приключването или по-скоро оттеглянето на Русия от сделката за зърно започнаха да се развиват по определен сценарий, който вероятно не може да се счита за положителен. Реджеп Тайип Ердоган многократно е казвал, че възнамерява да обсъди с Владимир Путин как може да се реши този проблем. Все още обаче не се съобщават конкретики. Официална информация за разговора между двамата президенти днес все още няма.

През нощта на 17 юли е имало диверсия на Кримския мост. Следобед на същия ден украинският президент Володимир Зеленски призова партньорите си - преди всичко Турция и ООН - да транспортират храни без участието на Русия. От Анкара съобщиха, че са получили съответния документ. На следващата нощ бяха извършени атаки срещу Южна Украйна, включително Одеса. Според Киев е пострадала пристанищната инфраструктура, включително зърнените терминали.

Към вечерта на 19 юли, Министерството на отбраната излезе с изявление, че всички кораби, които плават през Черно море до украинските пристанища, ще се считат за потенциални превозвачи на военни товари, тоест ще се считат за участници в конфликта, независимо от тяхната националност.

Само няколко часа по-късно Владимир Путин коментира ситуацията. Общият смисъл е, че Русия е готова да се върне към споразумението, но при изпълнение на всички негови изисквания без изключение. Естествено, Западът е виновен за случилото се и Москва не може безкрайно да се занимава с благотворителност.

Що се отнася до глобалния глад, в Руската федерация се прогнозира рекордна реколта, така че ние самите сме в състояние сами да спасим света, ако възникне нужда.

С други думи, Кремъл е готов да поднови преговорите, но явно възнамерява да ги води от позицията на силата. И, очевидно, не само по теми за храната и зърното, но, да кажем, и по широк кръг от въпроси. Това, което се случва, много прилича на блокадата на Украйна откъм морето.

Всъщност трябва да последва реакцията на останалите участници в сделката, преди всичко Турция. Володимир Зеленски, по-специално, каза, че в пристанищния терминал, засегнат от руския удар, има 60 000 тона зърно. И всичко беше предназначено за Китай. Смисълът на тези думи е ясен: основният руски партньор изрази загриженост, че сделката е спряна, и призова страните да се споразумеят - и ето неговият сигнал.

Както и да е, вече е трудно да се каже какъв вид увеличение на ставката е това. Ситуацията отново ескалира. Не е ясно дали същият Реджеп Тайип Ердоган е готов да говори в този дух. Изглежда не. Що се отнася до Запада, има още повече съмнения, че той ще бъде много уплашен и веднага ще се втурне да изпълнява всички руски искания.

Какво следва? Прогнозите са неблагодарна работа, защото ситуацията е в развитие. Но всъщност бившите и настоящите партньори бяха помолени да не поемат рискове и да не се опитват да спасят света от глад без Русия. Съществува обаче такава техника, когато една от страните повишава ставките, така че контрагентите да се чувстват и проявяват уважение, но впоследствие смекчават тона в името на общата кауза. А засега ЕС и Украйна обсъждат алтернативни маршрути за доставка на храна.

Източник: Телеграм канал "Комерсант FM"

Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед

Поставете оценка:
Оценка 4 от 6 гласа.

Свързани новини