Седмицата на високо равнище на Общото събрание на ООН се открива в Ню Йорк. Руската делегация се ръководи от външния министър Сергей Лавров.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски беше поканен на заседание на Съвета за сигурност. След това американският лидер Джо Байдън ще го приеме в Белия дом. На тази среща се очаква г-н Зеленски да поиска още повече западни оръжия и подкрепа за неговата мирна формула. Политическият коментатор на Комерсант FM Дмитрий Дризе на свой ред не очаква сензации по време на тези събития.
Забелязват се известни опити текущата седмица на високо ниво в Общото събрание на ООН по някакъв начин да се съживи и да ѝ се придаде по-голяма динамика.
Това е разбираемо - в САЩ има предизборна кампания и демократите се нуждаят от постижения или поне повече или по-малко ярки събития с положителна конотация. "Илюзията за движение", така можете да го наречете.
По-специално, Володимир Зеленски беше поканен на заседанието на Съвета за сигурност. От медиите изтече информация, че уж президентът на Украйна по някакво чудо изведнъж ще се окаже на една маса със Сергей Лавров, който ръководи руската делегация. Тоест организаторите ще се опитат по някакъв начин да насърчат воюващите страни да се помирят.
Много е трудно да се повярва в подобен сценарий. Изглежда, че от това няма да излезе нищо друго освен скандал. Въпреки че, разбира се, както се казва, всичко е възможно. Скандалът обаче е и ярко събитие.
Освен това е планирана лична среща между Зеленски и Джо Байдън в Белия дом. В кулоарите на Общото събрание се очакват и преговори на Г-7 на ниво външни министри. Украинската тема, естествено, е една от основните. Володимир Зеленски иска още повече оръжия, както и подкрепа за неговата "мирна формула".
Най-важната интрига е позицията на страните от Глобалния юг.
Ще успее ли Западът, макар и частично, да привлече тези държави на своя страна? И всъщност ще бъде ли възможно да се постигне напредък в реформата на Съвета за сигурност чрез разширяването му, за да включи Индия, Германия и Япония?
В това също има големи съмнения. Но могат и да опитат, по-добре е, отколкото да седят безучастни като пасивни наблюдатели.
Междувременно си струва да припомним, че само преди ден съветникът на ръководителя на кабинета на президента на Украйна Михаил Подоляк нарече ООН „офис за печелене на пари за добра старост“. А звена като МААЕ и Червения кръст са фиктивни организации, които дават „оценки на боклука“.
Нека да не водим дискусия по този въпрос. Всичко обаче отдавна е ясно на всички - ООН в сегашния си вид не може да повлияе на нищо, и това е меко казано. Следователно всички тези срещи се използват изключително като платформа за различни срещи и преговори, както и като възможност за самореклама.
Механизмът за разрешаване на конфликти, както в Украйна, така и на други места по света - днес напълно липсва. Има известни опити да се създаде някаква алтернатива на ООН. Но засега шансовете за успех в тази част са, да кажем, малки.
Следователно реалността изглежда така:
Западът в последните си изявления всъщност призна, че конфронтацията около Украйна ще се проточи с години. Мирният изход от ситуацията може спокойно да се счита за нещо от сферата на научната фантастика.
Володимир Александрович с голяма степен на вероятност ще получи ако не всичко, което поиска, то голяма част от него, включително ракети с по-голям обсег.
Бившите партньори възнамеряват да продължат да сдържат Русия, но без драстични стъпки. Това е така нареченият метод на контролиран хаос, за който много политолози и наблюдатели обичат да говорят.
И сега се подготвя 12-ият пакет от санкции, който най-вероятно също ще бъде обявен на преговорите със Зеленски. С това ще влезем в зимата.
Източник : Телеграм канал "Комерсант FM"
Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед