„Още от самото начало при появата на т.нар. „промяна“ стана ясно, че сравнително дълго време ще си имаме работа с хора, които не са свикнали да се опират на натрупания опит. Вместо това измъчват институциите и гражданите с експерименти, произтичащи предимно от неприложими фантазии и халюцинации“.
Това коментира в профила си във Фейсбук депутатът от ГЕРБ Даниел Митов.
Изхабихме ценно време и публична енергия да обясним на излетелите в облаците, че не е редно:
1. Да променят законодателството заради емоционалното им отношение към една или друга личност.
2. Да „чегъртат“ с недодяланите си мистрии по институциите, нанасяйки щети на цялото общество през нескопосани назначения.
3. Да арестуват по болшевишки политическите си опоненти, както и да прилагат незаконно репресивните инструменти на държавата срещу хората по места.
4. Да лишават местната власт от ресурси, просто защото кметовете са избрани с авторитета и листите на ГЕРБ. По този начин наказват гражданите в цялата страна.
5. Да правят политика на принципа на личното харесване или нехаресване. Липсата на ясна коалиционна формула в момента, очевидно води до неефективно управление в много сектори.
6. Да ходят наляво-надясно и да спекулират с несъществуващи разговори и ангажименти на посолства и посланици. Както и да си играят на „гъвкавост“ в геополитическа ситуация, изискваща твърдост и непоколебими позиции“, продължава бившият външен министър.
„От вчера добавяме и още едно разяснение към този списък, след по същество нелегитимната намеса на министъра на финансите в предизборната кампания за местна власт.
МФ си позволи да пусне съобщение, което целеше да запълни някаква част от дефицитите, демонстрирани от Васил Терзиев в дебата му срещу Антон Хекимян.
След този дебат в голяма част от софиянци съм убеден се е загнездило усещането, че г-н Терзиев не става за кмет.
А точка седем в продължение на горния списък би трябвало да звучи така: 7. На изпълнителната власт хич, ама хич не трябва да ѝ минава през главата да се меси в изборната кампания на каквото и да било ниво. Такива са духът и логиката на Конституцията и изборното законодателство. Това специално за г-н Асен Василев“, казва Митов.
Според него самото съобщение на МФ е било не добре обмислено.
„Единствените целеви средства за изграждане на нови детски градини в София, отпуснати от държавата в последните 3 години, са предоставени с две постановления от правителството на г-н Борисов през 2020 г. Отрязани 143 млн. лв. за строителството на метрото от Плана за възстановяване и устойчивост и изцяло изваден от плана участък през район „Слатина“.
Внушенията за недобра събираемост оставяме на предизборния дух на цялото съобщение. Събираемостта на Столична община в 5-годишната давност е 90%. Призоваваме правителството и в частност, Министерство на финансите, да спазят законовите си задълженията по организация на изборния процес, а не да се превръщат в участник в предизборната кампания. Междувременно е хубаво МФ да се погрижи за темповете на собствената си събираемост“, завършва Митов.