New York Times публикува изявления на иранския външен министър Хосейн Амир-Абдолахян. Според него Техеран не иска голяма война, но настоява военните действия на Израел да бъдат ограничени. По-рано се появи информация, че САЩ са готови да обсъдят възобновяването на диалога с Иран, включително по т. нар. ядрена сделка. Политическият коментатор на Комерсант FM Дмитрий Дризе вярва в победата на здравия разум.
Антъни Блинкен посети Израел за втори път от началото на войната. Програмата на държавния секретар не беше до последно известна със сигурност. Въпреки това беше посочено, че след преговори с премиера Бенямин Нетаняху той ще посети и редица съседни страни.
Междувременно в световната преса, включително и в американската, се появиха различни версии, че САЩ уж са готови да възобновят голямата търговия с Иран. Естествено, официално потвърждение за това няма. Но вестник "Ню Йорк Таймс" цитира иранския външен министър Хосейн Амир-Абдолахиан, който казва, че имат контакт с Вашингтон по оперативни въпроси.
Един ирански служител го представи така: ние ги предупреждаваме - ние не носим отговорност за себе си, ако нещо се случи.
Тук наистина бих искал да ви припомня един стар доказан житейски принцип. Как да го кажа по-меко, без да използвам криминален жаргон: думите не трябва да се разминават с делата. Не можете да заплашвате през цялото време, в противен случай ще загубите авторитета си.
Досега йеменските хуси, които се наричат „ирански проксита“, показват смислена агресия, като изстрелват ракети към Израел. Изглежда подобни действия няма да останат без отговор. Освен това тази организация не е главоболие за Израел, а преди всичко за Саудитска Арабия, най-голямата регионална сила.
Неприятно е, когато ракети прелитат през вашата територия. Те се биеха дълго време, но накрая сключиха примирие. Всичко обаче отива дотам, че може да се прекъсне. Много хора в Близкия изток са недоволни от Иран и неговите приятели.
Междувременно, ако всички тези слухове за възобновяване на диалога със Запада се потвърдят, тогава Техеран може да се окаже в голям плюс в резултат на всички случващи се събития. Например, той ще размени или продаде частично премахване на санкциите срещу себе си за ненамеса в конфликта. Големият въпрос е колко правилно ще бъде това.
Отстъпките на такива играчи, да го наречем така, често се превръщат в още по-лошо развитие. Но кой знае? Има много причини да се смята, че режимът на аятолаха не е толкова силен, колкото може да изглежда на пръв поглед. Отново американските самолетоносачи са наблизо - това е добър аргумент в спора, убедителен.
Във всеки случай е нелогично да се започне голяма война с перспектива за загуба тогава, когато има възможност да укрепите позицията си и поне веднъж да заживеете нормален живот. Спомняме си как през 2015 г. буквално цял Иран празнуваше вдигането на санкциите. Радостта беше кратка, но въпреки това. Като цяло да си в цивилизована рамка, както е обичайно в 21 век, а не в Средновековието, е много добре.
Но ние се отклонихме. Както и да е, страхотни възможности се отварят за всички участници в това парти. С изключение на терористите, разбира се. Разбира се, има разбиране в това отношение, все пак те са умни и опитни хора. Това означава, че оставаме оптимисти, защото не всичко е загубено.
Източник : Телеграм канал "Комерсант FM"
Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед