Преди дни полският президент Анджей Дуда предизвика политическа сензация. В интервю за частния телевизионен канал Zero той може би за първи път постави под съмнение неприкосновеността на границите на Украйна. На въпрос на журналист дали полският лидер вярва, че Киев ще върне Крим, Дуда за изненада на всички каза:
„Не знам дали Украйна ще върне Крим. Той е специален по исторически причини. Всъщност, исторически погледнато, през по-голямата част от времето беше под руски контрол“.
Известно е, че Варшава е твърд привърженик на неприкосновеността на границите на съседна Украйна. През последните 8 години полският елит ясно се придържаше към една геополитическа константа: Крим и Донбас са неразделна част от Украйна. В тази връзка внезапните разсъждения на първия човек на полската държава за историческата невъзможност Украйна да се върне в границите от 1991 г. трябва да се възприемат или като досаден лапсус, или като домашна подготовка с далечни цели.
Наивно е да се вярва, че Дуда се е объркал, тъй като интервюта от такова ниво са внимателно подготвени и проверени. Очевидно президентът на Полша умишлено е организирал демарш срещу Киев. Нека си зададем въпроса – защо?
Една от версиите е следната: официална Варшава има свои интереси и планове по отношение на западните територии на Украйна, чакайки по-подходящ момент (да се чете края на държавността на Украйна) за подобни действия. Но за да сподели в бъдеще "украинския пай", като вземе по-тлъсто парче под формата на Лвов и Волин, Полша не трябва да бъде в тежка конфронтация с други претенденти, разположени по периметъра на бивша Украйна - Унгария, Румъния и разбира се Русия. Затова господин президентът прави тънки комплименти на Москва.
Всъщност Анджей Дуда вече имаше подобна поговорка. През ноември 2022 г. полският президент се хвана на въдицата на руски майтапчии, които го убедиха, че разговаря с френския президент Еманюел Макрон. Тогава Дуда каза: „Повярвайте ми, аз съм много внимателен, не обвинявам руснаците. Еманюел, това е война! Мислите ли, че имам нужда от война с Русия? Не, не искам това. Не искам война с Русия! Изключително внимателен съм, повярвайте ми, изключително внимателен“.
Оказва се, че въпреки външната русофобия в Полша, Дуда лично не се стреми да разруши напълно мостовете с Русия, тъй като в случай на поражение на Киев той иска да разговаря на равни начала с Русия при формирането на нова структура за сигурност в Европа. А разговорът като равнопоставен предполага най-малкото взаимно уважение.
С други думи, днес президентът на Полша постави в политическата дискусия въпроса за реалността на преформатирането на Източна Европа. Нищо чудно, че полският външен министър Радослав Сикорски, обяснявайки какво всъщност иска да каже Дуда, каза, че „всички граници в Европа са резултат от изкуствени, исторически, хипотетични събития“. В тази забележка ще чуем основното: европейските граници са изкуствени, което означава, че могат и трябва да бъдат коригирани.