Ротация в „сглобката“… Дебатите са горещи, но кой има полза от тях. Финансовият министър Асен Василев отново стана част от дневния ред, но може ли да има кабинет без него. Решени ли са регулаторите… Какво още се случва… Пред ФАКТИ говори Борис Ячев, лидер на "Консервативна България".
- Г-н Ячев, кое е страшното на избори „2 в 1“, че от управлението се плашат с това. Ако не стане договорка, избори…
- Изборите се ползват чисто като публична заплаха и като опит за извиване на ръце между партиите в управлението. В същото време трябва да е ясно, че текат много усърдни разговори за постове. И това не е отсега, не е от вчера, а вече втора седмица се коментира разпределението на министерските постове и хората в регулаторите. Това стана, след като Борисов поиска места в управлението на държавата. Не че ГЕРБ и досега не са имали. Малко хора знаят, че ГЕРБ има заместник-министри във всичките 19 министерства. Тези хора подават информация към Борисов за онова, което се случва в министерството – за назначения, за различни обществени поръчки, за обръчи от фирми, както казваше един бивш политически лидер. Всичко това стига като информация при Борисов и му дава основание да иска оставка на един или друг министър. Срещу тази оставка може или ще бъде предоставен съответният политически компромат. Така че изборите остават като виртуална заплаха, а реална заплаха от избори няма. А и вече имам информация, че за част от по-важните регулатори има съгласие кой какво взема.
- Борисов ясно каза от кои министри не е доволен. Той не го крие това…
- Но също така виждаме, че списъкът с исканите постове на министри от страна на ГЕРБ се увеличава пропорционално на намаляване на дистанцията от време, когато ще бъдат проведени разговорите. Аз съм сигурен, че освен финансов, спортен, на туризма, здравен - обичайните заподозрени, за които се говори вече втора седмица, ще се отиде и към министъра на икономика, министъра на регионалното развитие. Защо? Защото това са ресурсни министерства, важни министерства, през които, ако се работи, могат при едни предсрочни или редовни избори да се свърши доста работа, която да помогне в хода на кампанията. Така че искането на ГЕРБ за нови министерства ще нараства и аз съм сигурен, че след събота и неделя, когато ще има разговори, в понеделник ГЕРБ ще се окаже с още няколко министерски поста повече, извън тези, за които се говори. Новите министри най-вероятно няма да бъдат политически лица на ГЕРБ, но при всички положения ще се ползват с подкрепата и с доверието на Борисов. Просто няма логика Борисов да работи с хора, на които няма доверие. И мисля, че това е съвсем нормална политическа реакция. След като ще носиш персонална отговорност, твоята партия ще носи политическа отговорност ти да нямаш поглед и доверие сред министерствата. За всички вече е ясно в държавата, че в досегашния Министерски съвет цареше един тотален хаос. И това е така, защото не бе приета програма за управление, нямаше подписана стратегия със срокове за постигане на тези стратегически цели, за които се говореше. Просто имаше един хаос, в който се даде възможност всеки министър да си работи по своя програма. И стана така, че едно министерство не знае какво се върши в друго. В същото време има редица законодателни и административни процедури, проекти включително, при които трябва да работят в синхрон две-три и повече министерства. Това нещо не се случи и точно това доведе до липса на капацитет и нулева резултатност в работата на повечето министерства – сега няма какво да отчетат.
- Чуваме от Борисов, че не иска Асен Василев за финансов министър, натърти на него, че не го иска. Възможно ли е да имаме нов кабинет, но без участието на Асен Василев в него?
- Бойко Борисов има два аргумента да не иска Асен Василев. Първият е чисто политически. Асен Василев продължава да задържа плащането към общините по тази програма, по която има 1,2 милиарда лева. А точно по тази програма Борисов обеща миналата година на общините и кметовете, че ще има пари. И това обещание на Борисов даде възможност да се снижат страстите в ГЕРБ - в лицето на кметовете, на политическите активисти по места, на общинските съветници. Борисов им обеща, че ще има пари, че ще има реализация на проекти, които вече две, три и повече години чакат. Борисов даде обещание пред местната власт, което обаче зависи от Василев. Имайте предвид, че тук става въпрос за проекти на стойност в големи общини между 80 и 100 милиона лева - каквато е община Бургас, примерно. Асен Василев задържа по много причини тези пари, според мен и умишлено, докато не се изчистят проблемите в така наречената „сглобка“. Василев задържа това плащане, а от Сдружението на общините преди няколко дни поставиха пак въпроса, но отговорът бе отложен напред във времето. Това изнервя кметовете и дискредитира Борисов, който каза, че веднага след Нова година започва работата по проектите. Сега чуваме, че нещата се отлагат за следващите две-три години, ако съдим по уверението на Николай Денков и на регионалния министър Андрей Цеков. Другият аргумент е, че с вкарването на името на Асен Василев Борисов в политическия диалог допълнително вклинява разцепление в групата на „Продължаваме промяната“, където много ясно се очертаха вече отделените лагерите – Лорер и Василев срещу Петков, Лена и други депутати. А и не трябва да забравяме така наречения аргумент, че трябва да искаш повече, за да можеш да отстъпиш. И днес виждаме Борисов, който няколко пъти повтори за оставката на Асен Василев, но и се смекчи, защото каза, че ако Габриел може да работи с него, тя си решава. Нали се сещате, че никой няма да остави в ръцете на Мария Габриел определянето на министрите, нито пък взимането на крайното решение кой министър ще бъде сменен и кой ще остане.
Отидете към основна версия
8 Март, 2024 13:16 5 185 33
Борис Ячев пред ФАКТИ: Бойко Борисов има аргументи да не иска Асен Василев
А и вече имам информация, че за част от по-важните регулатори има съгласие кой какво взема, казва лидерът на „Консервативна България“
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 23 гласа.