Коментар на Емилия Милчева:
Персоните, а не реформите спънаха отново съставянето на редовно правителство. Такава официална причина изтъкнаха от ГЕРБ-СДС - че прекратяват преговорите, тъй като “Демократична България” (ДБ) са отхвърлили кандидатурите и на Бойко Борисов, и на Росен Желязков за премиер на бъдещия кабинет. Съобщението дойде изневиделица, тъй като бе предшествано от поредица съобщения на партийни пресцентрове, че се обсъжда коалиционно споразумение с приоритети за управление - тоест, имаше основания да се очаква редовно правителство.
В 17,40 часа в неделя ГЕРБ публикува във Фейсбук новината за прекратяване на преговорите, без да я обсъди с останалите участници. ДБ обяви, че са научили от медиите, след като 80 минути по-рано, в 16.20 часа, е завършила “поредната среща от преговорите”, в които участват и “Има такъв народ” (ИТН) и БСП-Обединена левица. Дори споразумението за съвместно управление било в “много напреднал стадий”, макар и незавършено.
Нито една от политическите сили обаче не изрече думата “избори”, а новината бе възприета и като опит за извиване на ръце от страна на най-голямата партия ГЕРБ.
Кой е виновен
Не може да се влезе два пъти в една и съща река, но в политиката явно е възможно да се разиграе един и същи номер повече от веднъж, както демонстрира ГЕРБ-СДС с едностранното прекъсване на консултациите. Така постъпиха и през март миналата година, когато преговорният екип на ГЕРБ - Деница Сачева, Теменужка Петкова и Рая Назарян, начело с Мария Габриел, съобщи, че заради искането на ПП-ДБ да получи и МВР няма да има ротация и кабинетът пада. Но тогава поне имаше пресконференция, а сега го обявиха във Фейсбук.
Трудно е за вярване, че ако страните в едни преговори са намерили пресечни точки за коалиционно споразумение, механизъм за вземане на решения и попълване на парламентарните квоти в органи с изтекъл мандат, не биха се разбрали за състава на правителството. Различията по въпроса за премиера бяха ясни още от самото начало. ДБ, БСП и ИТН многократно са заявявали, че не приемат Бойко Борисов за премиер, а формулата на ДБ е “взаимно приемлив”, макар публично да не са назовавали имена. Но и този преговорен процес е подвластен на принципа “Нищо не е договорено, докато всичко не бъде договорено”.
С действията си вчера ГЕРБ посочи ДБ за “виновник” за неуспеха на преговорите. За избирателите си партията на Бойко Борисов има лесна за комуникиране позиция: “Без нас не може да има редовно правителство, спечелихме изборите, следователно ще посочим премиер! ДБ имат прекомерни претенции.” А твърдото ядро откликва: “Точно така! Пак ги изпързаляхме, дадохме им да се разбере!”
Общността около ДБ посрещна спирането (или по-скоро прекратяването) на преговорите със смесени чувства и коментари от типа на „няма как да се преговаря за съдебна и антикорупционна реформа с ГЕРБ“. Но няма с кого другиго, такъв е материалът, ако се перифразира едно бойкоборисовско твърдение от близкото минало.
Преди близо 10 месеца действителната причина за провала на преговорите беше липсата на гаранции за ДПС при избора на членове на органи и регулатори - ГЕРБ предложи такива, но ПП-ДБ не ги приеха. Отхвърлянето им означаваше, че Делян Пеевски оставаше без квота, макар и да е част от “конституционното мнозинство” от 160-те, необходими за гласуването на ключови избраници в съдебната власт и антикорупционната комисия.
ДПС-Ново начало и санитарният кордон
Сега санкционираният за корупция от САЩ и Великобритания олигарх призовава за избори и е противник на съставянето на редовно правителство, което го изолира заедно с неговото ДПС-Ново начало. Причината е ”санитарният кордон”, поискан от ПП-ДБ. Формира ли се мнозинство, което да предприеме дългоочакваното кадрово обновление на регулаторите и ВСС, кръгът на Пеевски ще изгуби “бухалките”.
Ако ГЕРБ се включи в такъв фронт, това ще е знак за сериозно противопоставяне между Борисов и Пеевски. Въпросът е дали лидерът на най-голямата партия има силовите преимущества да води тази битка, след като почетният председател на ДПС и знакова фигура на прехода като Доган се провали. Политически конфликт от такъв мащаб изисква усилията на повече от една партия.
Провал на преговорите би означавал и провал на мнозинство, което да гласува промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които да бъде спрян изборът на настоящия и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов за главен прокурор от ВСС с изтекъл мандат. Това ще се разбере още утре, 7 януари, когато парламентарната правна комисия ще обсъжда законопроекта за ЗСВ. Приемането му е едно от условията, поставени от “Демократична България”, на преговорите за редовен кабинет като от мерките за “санитарния кордон”.
Последствията
Преките последици от провала на първият мандат ще са провал и за втория, и за третия. България отново се устремява към избори, вероятно през април, съпътствани от растяща апатия и политическа радикализация.
Политическата безизходица може да доведе не просто до забавяне, а до регрес в социално-икономическото развитие на страната. България рискува да изгуби втория транш от 653 млн. евро по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). В края на ноември м.г. Европейската комисия ѝ даде срок от 6 месеца, за да приключи с останалите неизпълнени реформи. Предвид очертаващите се избори те ще бъдат пропилени.
Пропадат и шансовете за приемане на еврото от 1 януари 2026 година. Само редовно правителство би могло да планира и осъществи антиинфлационна политика, ако България се стреми да покрие единствения неизпълнен критерий - този за ценовата стабилност. Служебното правителство заяви готовност да поиска извънредни конвергентни доклади до 15 януари, когато излязат данните за инфлацията през декември. Сега държавата е заплашена от ново разхищение на средства, подхранвано от популистки обещания, ако 51-ият парламент приеме бюджет за 2025 г. в условия на предстоящ вот.
Българският Великден идва с нови предсрочни избори - или с компромисно правителство, което да разпредели влиянието в регулатори и съдебна власт, и да си отиде.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Мда
21:03 06.01.2025
3 Последния Софиянец
21:03 06.01.2025
4 Червената шапчица
До коментар #1 от "ПРЕКРАТЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ":
Студентка влиза на изпит в медицинския, професорът и казва:- Колежке, имам само един въпрос към Вас, ако ми отговорите, ще Ви дам изпита, ако не - ще Ви скъсам. Бръкнете в тази торба с човешки органи и познайте само с опипване, какво сте хванали...
Момичето бърка в торбата, напипва нещо и казва:
- Шпеков салам.
Професорът се подсмихва:
- Колежке, не се срамувайте, всички знаем, че това не е шпеков салам! Моля, назовете го с истинското му име.
Студентката обаче казва:
- Шпеков салам.
Професорът, развеселен:
- Колежке, моля, бръкнете пак и го извадете, за да видят всички, че това не е шпеков салам.
Момичето бърка в торбата и изважда щафета шпеков салам.
Професорът, втрещен, бута асистента до него:
- Абе, ние снощи какво ядохме, бе???
Коментиран от #10
21:06 06.01.2025
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Макс
21:09 06.01.2025
8 Защо ме изтрихте бе т********
21:09 06.01.2025
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Благодаря
До коментар #4 от "Червената шапчица":
Пак ме развеселихте.21:21 06.01.2025
11 реалист
Така че Дойче веле, хайде малко по-професионално и задълбочено да я карате. В противен случай ще знаете поименно малобройните си читатели.
Коментиран от #38
21:24 06.01.2025
12 ДАВАЙ
До коментар #1 от "ПРЕКРАТЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ":
И ще те почерпят със СЕМе😅21:25 06.01.2025
13 двете прасета
21:28 06.01.2025
14 Е, как защо!
21:30 06.01.2025
15 Даниел
На Борисов не му пука за хората и държавата не разбрахме ли всички!?
21:31 06.01.2025
16 такову жувотно нема
Кому е нужна поредната вербална малоумщина, която е точно толкова неизпълнима, колкото да кажем на преминаващата комета да намали скоростта, за да я разгледаме по-ясно.
И не стига, че е малоумие, ами партийни фактори се карат кой първо е предложил това ултра справедливо "решение".
"Равноотдалечен премиер" от колко партии? Пет? Шест? Десет? Как равноотдалеченият премиер поема политическа отговорност за политическите решения, които ще вземе?
Да обясним на ентусиастите: премиерът и членовете на Министерски съвет са политически фигури, натоварени с изпълнението на дългосрочни държавни политики, които отговарят на конкретна визия за развитие на държавата.
Мантрата, че въпросният премиер ще изпълнява ключови за държавата задачи, е малоумна в самата заявка: тези задачи са нечия политика и какво става, ако половината партии са съгласни с нея, а другите не са? Тогава този премиер става "равнодоближен" до онези, които стоят зад конкретни идеи и несъвместимо "отдалечен" до всички, които не са съгласни.
А като равноотдалечен премиер, той длъжен ли е да избере равноотдалечени министри и те са равноотдалечени според него или според политическите партии? И кои да са партиите, които да преценят политическата равноотдалеченост?
Как се преценява това качество? По публикации в
21:39 06.01.2025
17 хе хе
21:44 06.01.2025
18 Гепидалаверов
21:47 06.01.2025
19 Развитие
Коментиран от #24
21:50 06.01.2025
20 Иван
21:51 06.01.2025
21 Иван
Коментиран от #25
21:53 06.01.2025
22 ГЕРБЕРАСТИТЕ , ДЕПЕСАРИТЕ И КИРЛИВЦИТЕ
21:57 06.01.2025
23 Кит
И то е отхвърлено.
Отхвърлено след като лидерът на спечелилата изборите партия прави голяма отстъпка, отказвайки се от полагащия му се пост на премиер в името на компромиса.
Това е 100% над ръба на чашата с търпимост.
Няма как да се работи с такива примадони, очевидно склонни нагло да шантажират потенциалните си коалиционни партньори.
Избори.
22:05 06.01.2025
24 Празни приказки
До коментар #19 от "Развитие":
Дали има и 5% от всички гласоподаватели, гласуващи за ГЕРБ. Останалото е купен, подправени, дописан и корпоративен вот.22:05 06.01.2025
25 Кит
До коментар #21 от "Иван":
Кой кого и колко псува се брои само на избори.Правилото важи и за Иванушка Дурачок.
22:08 06.01.2025
26 Герб
22:19 06.01.2025
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 НАБЛЮДАТЕЛ
22:41 06.01.2025
29 Фен
23:23 06.01.2025
30 МИРО:
ТОЙ ДЪРЖАВАТА ОБЪРКА!!!
00:22 07.01.2025
31 Тиквата и Шопара,
00:25 07.01.2025
32 Само че
01:30 07.01.2025
33 Този коментар е премахнат от модератор.
34 Земеделец
04:22 07.01.2025
35 хихи
05:41 07.01.2025
36 Никой
Един път като те хване болестта, няма лечение - мързел. Мързел се казва болестта. Избирателна активност. Това е все пак цяла държава.
Оправили едни тротоар и - лентички, гьобеци, духова музика.
05:48 07.01.2025
37 ежко
До коментар #27 от "Гласуващ":
"За да се излезе от тази криза българския избирател трябва да повярва на хората които искат промяна във всички сфери на управление и да им дадат своята подкрепа ако искат да заживеят както останалите Европейски държави напреднали духовно и материално ."Кои са тези хора,че нещо ми се губят от хоризонта?
05:49 07.01.2025
38 Никой
До коментар #11 от "реалист":
Не знае езика, в страните които посещава, държи се глупаво на международни срещи. Понятие си няма и няма и да придобие над процеси и явления - върти се като пумпал. Преструва се на Тодор Живков, но видяхме 12 години - нулев растеж.Поне да не гладувахме толкова, не смеем да си платим всички сметки. После - защо намаляваме като население.
Не е приятен и на външен вид, това си е негов проблем.
05:51 07.01.2025
39 1234
Гласувате кабинет на ГЕРБ и гласувате закони, както парламента реши(събере мнозинство)!
Невъзможно!? Ами защо тогава лаехте, че Правителството управлява парламента? Ами нали провежда политиката на партията която има/събрала е мнозинство...
жълтопаветна работа...
06:00 07.01.2025
40 Емигрант
13:19 07.01.2025