Отидете към основна версия

2 194 24

Защо и Лукашенко реши да "проверява" ядреното си оръжие?

  • искандер-
  • ракети-
  • русия-
  • беларус-
  • нато-
  • владимир путин-
  • александър лукашенко

Имайки предвид, че за подобни учения наскоро обяви и Русия, експертите, интервюирани от ДВ, са единодушни, че става дума за координирани беларуско-руски учения или най-малкото за синхронизирани операции на двете страни

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

След Москва и Беларус обяви, че ще проверява тактическите си ядрени сили. Военни смятат, че се упражнява евентуален удар по потенциални хранилища на ядрено оръжие в Полша или инфраструктура на НАТО. Има ли заплаха?

От Министерството на отбраната в Беларус заявиха, че предстои "внезапна проверка" на ракетите-носители на нестратегическо ядрено оръжие в страната. Това стана малко след като подобно намерение обяви и руското военно министерство, което не може да не предизвика въпроса какво значат тези „внезапни“ съвместни учения.

"Внезапните" учения в Беларус - израз на зависимостта от Москва

В словото си по повод Деня на победата (9 май) беларуският президент Александър Лукашенко каза, че в хода на проверката ще се подават специални боеприпаси към ракетните и авиационните военни части, ще се товарят на пускови установки и на самолети. „Ракетните дивизии на оперативно-тактическите комплекси „Искандер“ и „Полонез“ ще бъдат тайно изведени на определените позиции и ще изпробват нанасяне на ракетни удари с цел отразяване на вероятно нападение срещу Беларус“, обясни Лукашенко и увери, че ученията ще бъдат изключително с „отбранителен“ характер.

Имайки предвид, че за подобни учения наскоро обяви и Русия, експертите, интервюирани от ДВ, са единодушни, че става дума за координирани беларуско-руски учения или най-малкото за синхронизирани операции на двете страни. Те изтъкват, че беларуските ядрени сили са част от руските нестратегически сили, а Беларус не разполага със собствено ядрено оръжие.

Фактът, че Лукашенко обяви след Москва „внезапни“ учения, демонстрира неговата зависимост от Русия. „Или Москва е решила да проведе ученията и е инструктирала беларуските власти да се присъединят, или пък Лукашенко е решил сам да си поиграе с играчките, които всъщност не контролира. Ясният извод от всичко това е, че беларуската военна политика и политиката за национална сигурност не са независими - Беларус просто следва инструкциите от Москва“, казва за ДВ политологът Ригор Нижников.

В ЕС не гледат сериозно на думите на Лукашенко

Литовският военен експерт Дарюс Антанайтис поддържа тезата за зависимостта на Лукашенко от Москва. „Тези учения са още един знак, че диктаторът Лукашенко вече няма думата в Беларус, а цялата армия принадлежи на Русия. Освен това трябва да е ясно, че сега самата Беларус става цел за атаки, в случай че Русия започне агресивни действия против страните от ЕС или НАТО.“

В Литва, която граничи в Беларус, както и в ЕС като цяло внимателно следят ученията и ситуацията. „Разбира се, не всички думи на Лукашенко се възприемат на сериозно, но ние въпреки това наблюдаваме внимателно, защото евентуална грешката може да се окаже трагична. Нашето разузнаване и разузнаването на държавите от НАТО изучават разположението на войските в Беларус и техните действия“, казва военният експерт.

"Цел на ученията са инфраструктурни обекти на НАТО в Полша"

Засега няма яснота къде точно се провеждат ученията и къде са разположени тактическите ядрени оръжия в Беларус. Нижников предполага, че те са на полигон край Осиповичи, в Могильовска област. „Недалеч от това място бяха разположени бойците от частната армия „Вагнер“. Но като цяло ядреното оръжие в Беларус не е толкова много, то е от тактически характер и не става дума за някакво мащабно участие на войските в ученията в Беларус.“

Беларуският военен експерт Александър Алесин, който редовно се изказва пред държавните медии, заявява, че ядрените сили в Беларус се състоят от оперативно-тактически ракетни комплекси „Искандер-М“ с обсег до 500 км. Те могат да носят ядрени бойни глави с тегло от пет до 50 килотона.

Алесин нарича текущите учения с тактическо ядрено оръжие и в Русия, и в Беларус елемент от информационната война. „Мисля, че се упражнява евентуален обезоръжаващ удар по потенциални хранилища на ядрено оръжие в Полша. Потенциална цел са и инфраструктурните обекти на НАТО в Полша, но не допускам, че ядрено оръжие може да бъде използвано в Украйна – там няма достойни цели за разгръщането на ядрена война.“

Лукашенко ще участва по-активно в хибридните атаки на Русия

Обяснявайки на свой ред целите на ученията Ригор Нижников отбелязва, че задачите на Русия са разбираеми – да проведе информационно-политическа кампания против Запада и Украйна. „Миналият път Русия разигра „ядрената карта“ през лятото на 2022 година, по време на контранастъплението на Украйна. Сега Москва пак връща ядрения въпрос като фактор за сдържането на западната военна помощ за Украйна, за да разцепи Запада. Но аз мисля, че Русия засега не е готова да използва ядрено оръжие“, казва Нижников.

Целите на Лукашенко в това отношение са съвсем други – да покаже лоялността си към Путин и да се похвали с оръжие, каквото поляците нямат, посочва експертът. „Държавите от НАТО и ЕС трябва да се отнасят към Лукашенко като към заплаха и да възприемат думите му сериозно, но няма нужда това да става повод за суматоха – все пак той няма никаква власт над ядреното оръжие. Западът би трябвало да се готви за това, че Беларус ще участва по-активно в хибридните атаки на Русия срещу Запада и да не се учудва, когато това се случи.“

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 11 гласа.

Свързани новини