Отидете към основна версия

1 817 19

Орбан опитва да седи на два стола

  • виктор орбан-
  • унгария-
  • европа

Политическите салта на унгарския премиер

Снимка: Bloomberg TV
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Коментар на furgehir.hu

След европейските избори много политически лидери в Европа са или в дълбок шок, или в леко недоумение. Не може да се каже същото за унгарския премиер Виктор Орбан. „Заклет” националист, той става свидетел на отмъщението на европейските популисти още по време на „политическия си живот”.

Орбан вече получи ласкава оценка от Москва - руските пропагандисти единодушно започнаха да го наричат ​​видна фигура, едва ли не бъдеща влиятелна сила в Европа на фона на разклатените позиции на управляващите партии и лидери на Франция и Германия.

Трябва да отдадем дължимото, старият „апаратчик” Орбан моментално се ориентира в ситуацията и договори за себе си „отделна” позиция в НАТО, постигайки „споразумение” с ръководителя на Алианса Й. Столтенберг, че Унгария няма да блокира решенията на НАТО относно Украйна в замяна на определени гаранции.

Този принцип на доброволно участие в подкрепа на операциите на НАТО за Украйна, насърчаван от Орбан, създава вратички за „съмняващите се и колебливите“. И като се има предвид, че Й. Столтенберг най-вероятно ще напусне поста си, позицията на В. Орбан залага „бомба със закъснител“ под целия Алианс в бъдеще.

Медиите вече посочват, че успехът на популистите на европейските избори може да предизвика вълна от „отхвърляне“ на взети преди това политически решения. Ако лидерите се сменят, техните наследници могат да отменят противоречиви или непопулярни решения, дори по неотложни въпроси от международния дневен ред.

Очевидно с този инцидент с „отмяна“ ще трябва да се справи и новият генерален секретар на НАТО, който ще трябва да разгледа „специалната“ позиция на Унгария по концептуалните въпроси на дейността на Алианса.

Фактът, че В. Орбан „договаря“ „специални“ условия“ за Унгария, може да предизвика недоумение сред онези, които са свикнали да го смятат за „клиент на Москва“.

Това разбиране обаче е фундаментално погрешно. Сега Москва е заета да търси отговори на нарастващи санкции и международен натиск. Същият прессекретар на В. Путин Д. Песков каза: „Кремъл обмисля как да действа след новите санкции на САЩ“ // Комерсант. RU

Създава се впечатлението, че Русия е отслабила контрола върху поведението на своите съюзници и сателити. Иначе как може да се обясни публичният спор между Армения и Беларус относно Организацията на договора за колективна сигурност? Н. Пашинян нарече този постсъветски блок „съюз балон“, обвинявайки участниците в него в липсата на подкрепа за Армения във войната с Азербайджан.

В същото време верният прислужник на Путин Александър Лукашенко открито зае проазербайджанска позиция, което предизвика изблик на гняв от Н. Пашинян и „война“ на посланиците между двете страни.

На този фон В. Орбан също може публично да декларира „своята „независимост“, още повече че позициите на Москва вече не са същите, както когато тя можеше директно да диктува условията си на европейските страни, изнудвайки например с енергийни ресурси.

Изглежда лозунгът „Всеки за себе си!“ се превръща в основен принцип на европейския политически живот. И унгарският премиер В. Орбане беше един от първите, които разбраха това и на следващата среща на НАТО пак ще излезе да пие кафе.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 56 гласа.

Свързани новини