Kакво е това правителство, което хем да е на ГЕРБ и ДПС, но да не личи много; да е евроатлантическо, но не хардкор, а поп вариант; как да не се съюзява с национал популистите, но и да не се гнуси от подкрепата им?
Има такъв кабинет – и когато му намерят формулата и кръщелното име, политиците ще го обявят, в противен случай ги очакват избори, които могат да оставят някои от тях без бъдеще в политиката.
Стартът на 50-ото Народно събрание показа, че осигуряването на подкрепа не върви и доказателство е зациклянето, макар и временно, за избор на председател на парламента – в крайна сметка поста зае юристката от ГЕРБ Рая Назарян. Но показа и друго.
Уж бяха изпрани лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и Делян Пеевски – съпредседател на ДПС, санкциониран от САЩ и Великобритания за корупция, заради участието им в мнозинството зад кабинета на ПП-ДБ, а се оказа, че никой не иска открито да управлява с тях.
Само ПП-ДБ е опозиция
Непримиримата опозиция обаче е единствено ПП-ДБ, останалите четири формации дават двусмислени сигнали. БСП първоначално допусна подкрепа за експертно правителство с мандат на ГЕРБ, но само три дни по-късно временният шеф на социалистите Атанас Зафиров, който го обяви, вече отхвърли възможността да подкрепят кабинет на ГЕРБ и ДПС.
Преди седмица от “Величие” също заявиха, че няма да участват в кабинет с “конфигурация ГЕРБ и ДПС”. “Възраждане” следва обявената отрано позиция, че ще подкрепи само правителство със свой мандат, но единствена от “опозиционните” сили гласува с въздържал се за Рая Назарян, докато ПП-ДБ, БСП и “Величие” бяха против.
Но от най-малката партия, каквато е “Величие”, допуснаха, че правителство може да бъде подкрепено, а парламентът трябва да работи. “Има варианти за подкрепа на правителство, но ще видим доколко почтено и чисто ще се случат нещата. Изключваме възможността да ни предложат нещо. Не сме дошли да ни търгуват”, заяви по БНР депутатът Красимира Катинчарова.
ИТН декларира, че няма да подкрепи кабинет нито с първия мандат на ГЕРБ, нито с втория на ДПС – и иска третия, за да предложи експертно правителство. Само по себе си невъзможно, ако председателят на шестата политическа сила Слави Трифонов не се е разбрал с Борисов и Пеевски за поддръжка. След вероятни пазарлъци, невидими за публиката, ИТН, която само преди две години обяви курс към “изчегъртване” на ГЕРБ, гласува заедно с ГЕРБ и ДПС Рая Назарян да бъде парламентарен шеф.
Видимо – и невидимо
След като обяви, че правителство е възможно само с първия мандат, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви преди дни, че “към днешна дата съставянето на кабинет е невъзможно”. Причината е, че на двудневните консултации с излъчения от ГЕРБ тричленен преговорен екип се явиха само две от шестте поканени политически сили – ДПС и “Има такъв народ” (ИТН).
Изглежда, че формулата, която би консолидирала подкрепа от няколко сили се нарича правителство без партийни фигури, което означава, че заявените от ГЕРБ претенции за три поста – на премиер и министри на външните работи и на отбраната, могат да бъдат заличени.
“Това, което със сигурност знам, е, че има няколко парламентарни групи, които могат да реагират монолитно на оферта за нещо по-експертно, става въпрос за eдна по-хетерогенна и по-шарена подкрепа”, заяви за Euractiv изпълнителният директор на “Галъп интернешънъл болкан” Първан Симеонов.
Политологът проф. Румяна Коларова също смята, че ако има подкрепа за правителство с първия мандат, тя няма да бъде партийна, а аморфна, шарена подкрепа от депутати от различни парламентарни групи.
Според Симеонов ИТН съзнават, че една директна подкрепа е много трудна и затова се опитват да намерят друга формула. “Хем всички (в парламента, бел.а.) съзнават, че обществото е на ръба, че няма време и място за политиканстване, хем никой не иска да застане до ГЕРБ и ДПС, за да бъде измислена формула за управление”, казва той. А всички думи за назоваване вече са пробвани – сглобка, не-коалиция, имаме речников проблем как ще бъде наречена, шегува се Първан Симеонов.
Някакви отстъпки, за да е само експертно правителството и да няма партийни лица от ГЕРБ за министри допусна и проф. Димитър Вацов пред Euractiv.
“Смятам, че Слави Трифонов има интерес да влезе в правителството, в момента трябва да текат пазарлъци за това какви позиции би могъл да получи. Но той много държи да не си разваля имиджа и след като е казал, че няма да има кабинет с първия мандат, ще трябва да има драматично събитие, което да обърне позицията му. Тоест, да се пренатегне публично в театрален смисъл”, коментира проф. Вацов.
Той обаче посочи, че въпросът е какви са действителните намерения на ИТН. “Те имат интерес да влязат, включително да го развалят, когато им е изгодно – или когато е изгодно на Радев”, заяви проф. Вацов.
ИТН е партията, която организира референдум, в който един от въпросите беше за президентска република и първа обяви, че подкрепя Румен Радев за втори мандат. През 2022 г. ИТН излезе от коалиционното правителство, водено от Кирил Петков (ПП), и то падна.
Ако ГЕРБ отстъпи инициативата и не успее да сформира кабинет със своя мандат, това ще е удар по имиджа на най-голямата партия и нови разочаровани избиратели, след като над 100 хиляди, под една пета спрямо вота на 2 април м.г., не я подкрепиха на последните избори. Според проф. Вацов може да се стигне до драматични обръщения на Борисов, “за да снизходи Трифонов”
„Интуицията ми подсказва, че ще има правителство, но няма да има “тежко политическо правителство”, прогнозира по БНР бившият вицепремиер, сега декан на Юридическия факултет в Софийския университет Даниел Вълчев.
В понеделник, 24 юни, президентът Румен Радев връчва първия мандат на ГЕРБ-СДС, която има 7 дни, за да търси магическата формула за експертно – краткосрочно – правителство, зад което да се скрият няколко партии, които иначе се срамуват да покажат заедност.
(Текстът е публикуван в euractiv.bg)