Отидете към основна версия

2 411 51

Курск: Украйна показа на света слабите места на Русия

  • русия-
  • украйна-
  • курска област-
  • володимир зеленски-
  • владимир путин-
  • нато

Продължаващото вече втора седмица украинско настъпление в руската Курска област леко проясни ситуацията и доведе до промяна в оценките на Запада за способностите на украинската армия

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Украинската армия показа много високо ниво на военни умения в настъплението край Курск и демонстрира на целия свят слабите места на Русия. Но офанзивата засега не дава отговор на някои най-основни въпроси.

Продължаващото вече втора седмица украинско настъпление в руската Курска област леко проясни ситуацията и доведе до промяна в оценките на Запада за способностите на украинската армия. Скептицизмът вече отстъпва на заден план, казва експертът от Мюнхенската конференция по сигурността Нико Ланге.

"Много високо ниво на военни умения"

"Военните експерти оценяват високо как в условия на пълна секретност и голяма дисциплина е било възможно да се подготви и след това да се проведе такава операция", казва той. По думите му Украйна е показала много високо ниво на военни умения. "Видяхме, че Украйна може и да настъпва, а не само да се отбранява", казва Ланге. Той си обяснява украинския успех с повишения боен дух на украинските военнослужещи и с факта, че Украйна е успяла да прекъсне поредицата от негативни новини от Донбас. Там руските войски напредват бавно към стратегически важните градове Торецк, Покровск и Часов Яр.

Дали обаче операцията в Курск си е заслужавала хвърлените от Украйна усилия и средства – отговорът на този, може би, най-важен въпрос ще стане ясен чак след време, допълва експертът. Отсега обаче е ясен поне един положителен ефект за Киев – в хода на настъплението попадат в плен много руски войници, което ще позволи на Украйна да ги разменя за пленени от руснаците украински войници.

"Украйна показа слабите места на Русия"

"Украйна успя да покаже на целия свят слабите места на Русия", казва на свой ред Кетрин Сендак от вашингтонския Център за анализ на европейските политики. От 2018 до 2021 г. тя е отговаряла в Пентагона за Русия, Украйна и Евразия. Според нея с настъплението си в Курска област Киев се опитва да си извоюва по-изгодна позиция при едни бъдещи преговори с Русия. Руският президент Путин обаче вече даде ясно да се разбере, че подобни сметки няма да излязат верни.

Според Кетрин Сендак, операцията край Курск преследва няколко важни цели - да покаже „способността на Украйна да организира настъпление и да промени представата за това как се води война“. Втората цел, според нея, е да бъде принудена Русия да отстъпва и да прехвърля бойни части към Курск. Ако това е така, Киев определено поема риск, защото западни източници съобщават за придвижване на руски войски към Курска област, но не от Донбас, а от други райони на страната.

Ще получи ли Украйна повече оръжия?

Някои украински медии повдигат въпроса за това дали военните успехи в Курск ще изиграят ролята на катализатор за нови оръжейни доставки и за отмяна на ограниченията за използване на западни оръжейни системи за удари срещу руска територия. Засега нито една страна не е обявила увеличаване на доставките, но „Политико“ излезе с информация, че САЩ са склонни да обсъждат въпроса за доставката на крилати ракети с голям обсег.

Като цяло експертите са предпазливо скептични. „Не знам дали операцията в Курск е аргумент за предоставяне на повече оръжия“, казва Кетрин Сендак. И сега САЩ изпращат много оборудване и оръжия на Украйна, припомня тя.

Нико Ланге също не очаква сериозни промени в досегашната политика за подпомагане на Украйна с оръжие – не и преди президентските избори в САЩ през ноември: „Мисля, че няма да има резки промени“, казва той. Това се отнася и за Германия, която - по думите на политолога - „прави това, което прави Америка“.

Ще използва ли Путин ядрени оръжия?

Експертите са предпазливи, когато става въпрос за прогнози. Кетрин Сендак предполага, че президентът Путин обмисля различни варианти и все още не е взето решение „какъв да бъде отговорът“. Тя смята, че е малко вероятно той да избере варианта за използване на ядрени оръжия, с който вече многократно са заплашвали руски представители на различни нива, включително бившият президент Дмитрий Медведев. Путин е наясно, че „украинците не могат да задържат територията за дълго време“, казва Сендак.

Нико Ланге смята, че Украйна сега "вече е в състояние бавно - в течение седмици или месеци - да се изтегля (от Курска област), нанасяйки възможно най-много загуби на руската армия". При всички положения за Киев "е по-добре войната да се води и на руска територия, а не само в Украйна", добавя той.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 51 гласа.

Свързани новини