Отидете към основна версия

4 312 50

Кървавият бизнес с войната: за кого ще има пари в Русия

  • иван преображенски-
  • война-
  • русия-
  • украйна-
  • владимир путин-
  • путин-
  • руска армия

Руските лекари или учители не могат да разчитат на увеличение на заплатите. В контекста на инфлацията техните доходи продължават да намаляват.

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Руските власти всячески се опитват да прикрият все по-голямата милитаризация на националния бюджет. Но това, както изглежда, вече не устройва дори и много от правителствените служители.

Агенция Блумбърг разполага с документи, които показват ясно, че 40 процента от бюджета за следващата година са предназначени за военни разходи, а други 30 на сто са засекретени. Т.е. най-вероятно също са свързани с войната и с агресията срещу Украйна. Но за кого е предназначен лъвският пай от тези пари?

Само войната има значение

Веднага трябва да се отбележи, че става дума не само за разходите за въоръжение и за войниците. В тези 40 процента от бюджета за 2025 влизат и отчисленията за полицията и спецслужбите. Т.е. за борбата с инакомислещите.

Терористичните актове от последните години и ръстът на престъпността, особено увеличението на нападенията с използване на огнестрелно оръжие, което властите се опитват да припишат на мигрантите, свидетелстват, че спецслужбите и репресивните органи са заети на първо място с войната и с борбата срещу опозицията, а „обикновените" криминални прояви са отстъпили на втори план. Без полагането на специални усилия и строги репресии на окупираните украински територии протестите най-вероятно биха се превърнали в сериозно антивоенно движение.

А какво би могло да се каже за другите още около 30 процента от разходите, предвидени в руския бюджет за 2025 година? Тяхното предназначение е тайна, но по-голямата част традиционно е свързана с армията, спецслужбите и с военната наука. При това за тази цел се отделят повече средства, отколкото за образование, здравеопазване, социална политика и национална икономика, взети заедно.

Важно е да се отбележи, че руските власти, които държат на символиката, решиха да представят новия милитаристичен проектобюджет във втората година от анексирането на частично окупираните украински области: Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска. Т.е. веднага става ясно накъде ще се насочат по-голямата част от парите.

Кървав бизнес

От разходното перо в бюджета се разбира, че руските лекари или учители не могат да разчитат на увеличение на заплатите. В контекста на инфлацията техните доходи продължават да намаляват. А инфлацията по-скоро ще нарасне, отколкото да се забави - това става ясно както от данните на чуждестранните анализатори, така и от действията на руската Централна банка.

Но пък заплатите на наемниците, които в момента са гръбнакът на руската армия, воюваща против Украйна, няма да намалеят, а може би дори ще се увеличат. Увеличенията на тези, които за пръв път сключват договор с министерството на отбраната, както и заплатите на военните в момента почти не растат, но това не може да продължава дълго.

Кремъл още не е готов да вземе политическо решение за нова мобилизация, за да получи „безплатни" войници, рискувайки социалното недоволство да нарасне. По-вероятно е да му се наложи да търси нови начини за стимулиране на военните, на първо място финансови, защото „патриотичните настроения" и „ръстът на броя на доброволците" са митове, в които не вярват вече дори и самите руски пропагандисти.

Практически през следващата година вероятно ще растат и доходите на работещите във военната промишленост, както и на тези, които - въпреки банковите затруднения - продължават да внасят от Китай продукция с двойно, т.е. с военно предназначение.

Но тук става дума по-скоро за средния и едрия бизнес. Както показват независимите оценки, едрият бизнес, близък до Кремъл, печели нелошо от войната, състоянието на тези хора вече втора година расте стабилно. Но това не са толкова частните военни производства, каквито вече почти няма, а металургията, която осигурява стомана на военните заводи, химическата и нефтопреработващата промишленост. Че даже и хранително-вкусовата промишленост, защото „да облечеш, да обуеш и да нахраниш" войника си остава основен проблем на руските власти.

Илюзията за благосъстояние

Но - между върха на тази „хранителна пирамида" на войната и на нейното подножие, т.е. на тези, които работят в заводите или убиват жителите на съседната страна, има съществена разлика. Производителите могат много лесно да коригират цените с оглед на инфлацията. Докато редовите бенефициенти от войната получават повече само когато на фронта гинат руснаци и властите усещат остър недостиг на работна ръка - тогава заплатите и на войниците, и на работниците се увеличават.

Тези „диви" пари обаче вдигат инфлацията в условията на прегряла икономика. Така че през 2025 година доходите на военните, полицията, тайните служби, квалифицираните работници и инженери и, разбира се, на близкия до Путин бизнес ще продължат да растат. Благосъстоянието постепенно ще продължи да се мести от големите градове в моноградовете, построени около военните заводи, съществуващи още от съветско време. Но това ще бъде временно явление. В края на краищата инфлацията ще „изяде" и тази печалба от войната. А положението на останалите бюджетни служители ще стане още по-лошо в Русия.

Иван Преображенски е доктор на политическите науки, експерт по Централна и Източна Европа, коментатор в няколко медии и автор на седмична рубрика в ДВ.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 52 гласа.

Свързани новини