Отидете към основна версия

2 337 7

Радикални промени във всички посоки: Какви планове има Тръмп

  • тръмп-
  • доналд тръмп-
  • белият дом-
  • сащ-
  • мексико-
  • мигранти-
  • републиканци

Тръмп сега има много силни позиции и е по-добре подготвен, отколкото по времето на първия си мандат

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"Този ден ще бъде запомнен завинаги като ден, в който американският народ си върна контрола", заяви Доналд Тръмп в своята реч, посветена на изборната му победа, с което на практика даде заявка за цялостна реорганизация на страната. Републиканците на Тръмп си осигуриха мнозинство в Сената и е твърде вероятно да запазят мнозинството си в Камарата на представителите.

Голямата разлика в сравнение с победата на Тръмп на изборите през 2016 г. е, че този път той е много по-добре подготвен - казва ръководителката на независимия мозъчен тръст Aspen Institute Germany Сторми-Аника Милднер. „Тръмп е разбрал, че ако в екипа му има нелоялни хора за него може да стане проблематично“, казва тя за ДВ. Затова сега се очаква, че той ще се обгради само с истински негови привърженици. Милднер очаква да бъде извършена и мащабна подмяна на хора в министерствата и органите на администрацията, което вероятно означава изчистване и на тези, които от 2016 до 2020 година – тоест по времето на първия мандат на Тръмп, успяваха да предотвратят най-лошото“.

Проект 2025

Милднер очаква съдържанието на стратегическия документ „Проект 2025“, публикуван през лятото, да изиграе важна роля. Тръмп официално се беше дистанцирал от манифеста на ултраконсервативния мозъчен тръст „Heritage Foundation“. Проучвания на американски медии обаче показват, че поне някои от неговите последователи са участвали в съставянето на документа и след смяната на правителството те биха могли да се издигнат до влиятелни позиции.

Нещо повече, по време на предизборната кампания Доналд Тръмп възприе ключови искания от документа: вижданията му относно миграционната политика и защитата на границите съвпадат с тези на мозъчния тръст. В предизборната кампания Тръмп обеща „най-голямата в американската история операция по депортиране“. Освен това той иска значително да увеличи експлоатацията на вредните за климата изкопаеми горива и да промени екологичните разпоредби.

Започва реорганизация във властовите органи

Федералните органи, сред които и Агенцията за опазване на околната среда (EPA), ще са лост за прокарването на тези промени. Главата от 32 страници, посветена на EPA в документа „Проект 2025“, е написана от Манди Гунасекара, началник-щаб на агенцията по време на първия президентски мандат на Тръмп, която сега се спряга за възможен следващ неин ръководител. Тогава правомощията на ЕРА бяха сериозно орязани, а много нейни служители бяха съкратени – нещо, което администрацията на Байдън до голяма степен отмени. Вестник „Ню Йорк Таймс“ цитира Гунасекара да казва, че през втория мандат на Тръмп агенцията ще бъде изградена наново.

В тази връзка Милднер казва: „Можете да използвате агенции, които са част от изпълнителната власт, например Агенцията за опазване на околната среда, за да работите в името на обществения интерес. Или можете да ги закриете, като им назначите шефове, които просто да кажат: „Повече няма да правим нищо по този въпрос“.“ Точно това можем да очакваме в климатичната политика. От друга страна Тръмп може да използва властите, за да въведе широкообхватни регулации - например във връзка с нелегалната имиграция и сигурността на границите или за насърчаване добива на изкопаеми горива.

С нетърпение се очаква също така кого ще назначи Тръмп да оглави Министерството на правосъдието, което Тръмп възнамерява да използва за съдебно преследване на политически опоненти. Националното обществено радио (NPR) преброи повече от 100 такива заплахи по време на предизборната му кампания.

Съмишленици в съдебната система

Политизират се не само прокуратурите - след четиригодишно прекъсване движението на Тръмп „Да направим Америка отново велика“ ще може да назначава консерватори на висши съдийски длъжности. Това е така, защото републиканците държат мнозинството в Сената - поне до междинните избори в края на 2026 година. През първия мандат на Тръмп бяха назначени 234-ма съдии - включително трима във Върховния съд.

Информационната агенция Ройтерс цитира професора по право Джон Колинс от университета „Джордж Вашингтон“: „През първия си мандат Тръмп преобрази федералната съдебна система. Сега той има възможност да затвърди тази визия за цяло поколение“.

В рамките на границите, зададени от конституцията, републиканците ще искат да предприемат значителни промени в държавната организация, казва Милднер. На самата конституция обаче те вероятно няма да посягат, защото конституционните поправки са сложно нещо и биха могли да навредят и на тях самите, когато един ден републиканците се окажат в опозиция.

Контролните механизми остават

Въпреки че Белият дом, Конгресът и Върховният съд са подчертано консервативни, други институции, например медиите, ще се нагърбят с контролната функция, известна като "Checks and Balances". А управляваните от демократи щати се подготвят за тежки политически битки. Така например губернаторката на Ню Йорк Кати Хочул се обърна директно към Тръмп с предупреждението: „Ако се опитате да навредите на нюйоркчани или да ограничите техните права, ще се боря срещу всеки Ваш ход“.

Милднер припомня, че Съединените щати са доказали своята устойчивост на кризи. „Ето защо в никакъв случай не бих казала, че това е краят на американската демокрация“, казва тя за ДВ.

Разделението между двата лагера обаче няма да бъде преодоляно при Тръмп, напротив дори: „През следващите четири години поляризацията може да се задълбочи още повече“, допълва тя.

Автор: Давид Ел

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 7 гласа.

Свързани новини