Величавото минало, към което нациите уж трябва да се върнат - "да направим Америка/Европа/България велика отново" - е илюзорно, защото по-мирно и по-богато време просто не е имало. От Даниел Смилов.
"Консервативният обрат" в световната политика, който се изразява в събития като Брекзит и повторният избор на Доналд Тръмп за президент на САЩ, има две същностни характеристики.
Интереси вместо ценности
Първата е обръщането към интереси вместо ценности и налагането на идея за свят, в който по-силният "има право" на сфера на влияние и дори право на територия и ресурси над по-слабия. Така формулирана тезата може да звучи скандално, но след предявените претенции на САЩ спрямо Канада, Гренландия и Панама, тя изглежда аналитично вярна.
Като минимум, консервативният обрат предполага завой към "реализъм" в международните отношения, който поставя националния егоизъм като висша ценност и делегитимира формите на трайно и институционализирано взаимодействие между суверенни страни - каквато форма е например Европейският съюз. Популярно казано, формулата е "Америка първа" (America first), а надеждата е, че тя е универсална и може да се сведе до "Америка първа, Германия първа и… България първа". Въпреки че между тези изказвания има очевидни логически противоречия.
Връщане към миналото
Втората характеристика на консервативният обрат е идеята му за бъдещето като възстановяване на някакво величаво минало. Брекзит, от който се навършват пет години, се случи под лозунга "да си върнем контрола", предполагащ едно щастливо минало, в което Великобритания е имала някакъв контрол, който впоследствие е загубила при влизането в ЕС.
Тръмп пък направо възроди лозунги от 30-те години на 20-ти век: "Да направим Америка велика отново". И в двата случая, куриозното е, че величавото минало, към което нациите уж трябва да се върнат, е до голяма степен илюзорно поне поради две причини:
Първо, САЩ, Великобритания и Западът като цяло преживяват през последните десетилетия безпрецедентен период на траен мир и икономически и социален възход. Второ, през този период възникнаха и други велики сили - като Китай - които правят невъзможно връщането към състояние на хегемония на Запада от по-предишни периоди. Т.е. нито Западът може да се завърне в по-мирно и по-богато време, защото такова просто не е имало, нито може да се върне във време, когато е бил световен хегемон, просто защото други общества също междувременно са се развили и са се сдобили с огромни ресурси.
Западът се терапевтира с идеята за едно съчинено минало
По БВП Китай задминава с малко ЕС и гони САЩ. Ако се използва измерване на БВП чрез паритет на покупателна способност, Китай отдавна е най-голямата световна икономика, а Индия е близо до ЕС. Това са огромни промени, които изключват възможността за възстановяване на западна световна хегемония.
От тази гледна точка "консервативният обрат" е терапия за западните общества, която се опитва реторически и чисто вербално да им създаде усещане за възвръщане на минало величие. Важни са думите, които харизматични лидери използват - думи, които създават поне медийни реалности и заглушават обективните факти за световните баланси на сили и ресурси.
"Консервативният обрат" има силен отзвук и в Източна Европа и в България. Както Георги Господинов доста пророчески разкри във "Времеубежище", политиката в нашия регион също започва да се върти около търсенето на това велико и щастливо минало, което е по-добро и по-привлекателно от настоящето.
Проблемът за България обаче е същият като този на Запада като цяло: трудно и невъзможно е да се намери минало, в което е имало повече просперитет и сме били хегемон. Липсата на такива времена може да доведе до абсурдни идеи, като представянето на българското Средновековие (времето на цар Симеон Велики например) за нормативен еталон. Но и най-големите привърженици на "консервативния обрат" сигурно ще признаят, че това е политическо бръщолевене без особени последици.
А към кое точно "велико време" искаме да се върнем?
По-реални кандидати за "велико време", към което някои смятат, че трябва да се завърнем, са социализмът или българското Възраждане. Но и двата варианта страдат от много сериозни дефекти. Социализмът е епоха, в която България на практика няма суверенитет, а и сравнена със сегашното състояние, е сравнително бедна и недотам развита страна (въпреки партийната бомбастика по темата). Възраждането пък е още по-неудобен вариант, защото по негово време България като държава изобщо не съществува.
Поради липсата на очевидно атрактивно за възстановка минало "консервативният обрат" в България има два варианта. Единият е "фентъзи", който може да се сведе до изграждане на "тематични паркове" - реални или реторически - в които да се произвежда идилично минало. Втората опция обаче, която е по-реалистична, е да се атакува настоящето. Да се представя самото настояще като отвличане на България от правилния път, като провал и поквара.
През последната седмица например станахме свидетели на две събития, които добре илюстрират ефектите на втората стратегия. Десет годишнината от смъртта на д-р Желю Желев - първият демократично избран президент на България - бе отбелязана с панихида и бе уважена от президента Радев и други политици. Събитието като цяло беше скромно, достойно, но от него лъхаше неувереност в стойността на постигнатото от страната в периода след падането на Берлинската стена.
България е щастлива, че има фигура като Желев, който е защитавал ценностите на свободата и демокрацията по времето на репресивен режим. И е дал много сериозен принос към създаването на съвременна свободна и европейска България. Историята ще бъде много по-щедра към Желев, отколкото сме ние, съвременниците му. А "консервативният обрат" - с търсенето на великото минало извън реалните постижения на настоящето - отлага и замъглява процеса на реална оценка на тежестта на политическите фигури в българската история.
Желанието за велико минало не променя историята към добро
Второто "събитие" беше предложението да се "разследва" дейността на Сорос и свързаните с него лица и организации в България. Политиканството в този ход е очевидно, но като се остави то настрана, се стига отново до идеята, че преходът към демокрация на България е "провал" и за него трябва да се носи отговорност от тези, които са го подкрепяли, защитавали и са давали принос за реализацията му.
Това, че нещо като този "консервативен обрат" стъпва на илюзорни идеи за велико минало, не го прави по-малко реално като политическа тенденция. Добре е все пак да се прави разлика между възприятия и мотивации на хората, от една страна, и обективни реалности - от друга. Това, че някой много иска нещо, не прави това нещо реалност. Но желанията са истински и те трябва да се отчитат, особено когато определят политиката в даден период. Все пак обаче котвата на реалността не трябва нито да "изтича", нито да се къса.
Защото както желанието за хегемония не е достатъчно да направи някого хегемон, така и желанието за велико минало не е променяло историята. Поне не към добро.
***
Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на ДВ като цяло.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Шваба кръвСере
18:02 01.02.2025
2 Последния Софиянец
18:03 01.02.2025
3 рюрикх
18:04 01.02.2025
4 Проблем
Като започнем САЩ,Русия,Германия,пак Русия, Османска империя и... и......назад във времето
18:36 01.02.2025
5 Авторът
18:38 01.02.2025
6 Комон Сенс
Става дума за нешо много просто - да се прекрати деконсрукцията на държавата и обществото да се отърси от себемразещия унес. Не, не е шик да се себемразиш до степен да отричаш дори очебийни факти, само и само да минеш за много прогресивен.
Освен това не виднаги "велик" и величие могат да бъдат адекватен превод на грейт. Има по-точен превод на логото Мей Америка грейт ъген, но явно не ви е по силите да го преведете.
По лесно е като Иванчо и краставицата да си говорим каквото ни е кеф на базата на плоски асоциации.
18:38 01.02.2025
7 Луганск
САЩ ще изчезнат от лицето на Земята!
Някои признаци на разпадане и деградация на САЩ:
Фалшивата доларова система се приближава до колапс! Отпечатаните зелени хартии са необезпечени от нищо! Дългът на САЩ расте лавинообразно и достига
40 000 000 000 000 (40 трилиона долара) !!!!!! ТОВА Е КРАЯТ!!!
1) бързо разпадаща се инфраструктура. Унищожени са железни и автомобилни пътища, мостове, електроцентрали, язовири, метро и много други. Цели градове, бивши индустриални центрове, се разпадат и пустеят.
2) Загуба на много технологии. САЩ се превръщат в изостанала страна от третия свят. Вече САЩ не са в състояние да строят атомни електроцентрали, модерни безопасни самолети, ракетни двигатели и много други..
И още: притокът на мигранти, господството на престъпниците и морето от оръжия в страната, извращенията на ЛГБТ хората, изчезването на населението (особено бялото), масата на наркотиците, тълпите бездомни и психично болни!
Преди смъртта си, САЩ, за да удължат агонията си, ще завлекат Европа в следващия свят! САЩ ще ограбят Европа ! Опустошение, бедност, глад, студ, болести и епидемии, изчезване и край очакват Европа и САЩ!
Народите по целия свят ще се радват да живеят без империя на ада, лъжи, убийства, грабежи и други престъпления!
Коментиран от #19, #27
18:38 01.02.2025
8 ЗА ДА СМЕ В ТОН С.....ГУБЕЩИТЕ
Коментиран от #14
18:43 01.02.2025
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 ПроСтачка
Коментиран от #16
18:45 01.02.2025
11 Сатана Z
18:47 01.02.2025
12 Ха сега де...
18:55 01.02.2025
13 Факт
18:59 01.02.2025
14 ПроСтачка
До коментар #8 от "ЗА ДА СМЕ В ТОН С.....ГУБЕЩИТЕ":
Като например в Крайова победата на българските тенесисти ли визираш? Значи сме стигнали даното, което принципно е бездънно. Копането на дъното може да продължи вечно, ако слушате Коци. На него му вървят заплатите, иначе ко ша прави, ако не е историята, ама народа не ще да влачи миналото и да търси смисъл в него, понеже вече е минало. Ако беше много хубаво, щеше да е настояще.19:08 01.02.2025
15 роялист
19:35 01.02.2025
16 ммм даааа
До коментар #10 от "ПроСтачка":
За да поставиш ново начало трябва да подмениш старото, но с различно от друго старо. Ако ти изгори крушката в хола, колкото и да я "подменяш" с друга някога изхвърлена стара и изгоряла, никога няма да ти светне. Какво променяме ние? Оставяне всеки път едни и същи зависими стари избиратели да ни избират парламент. И те избират отново и отново едни и същи стари мушмуроци, които ние преди това сме изхвърлили. Така нов бардак със старите кучки никога няма да се получи. Трябва първо избирателите да се "подменят" или по скоро да направим така, че досегашните да останат незначително малцинство и от тях да не зависи почти нищо за да се постви ново начало, с нови участници. Това обаче з българите е непосилна задача и така ще се влачим по корем, защото на нас ни трябва "нов месия", ей тъй - изкочил от нищото, който да ни подреди държавата с магическа пръчка, да ни раздава пари на калпак, а ние само да се наслаждаваме на живота19:39 01.02.2025
17 вятъра на промяната
20:09 01.02.2025
18 Пич,
Общия дълг на САЩ, федерален, на отделните щати, на бизнеса и домакинствата към днешна дата надхвърля $222трлн и устремно расте. Иначе казано всеки жив гражданин на САЩ, включително пеленачетата и деменцийте, дължи приблизително по $635000.
Всички активи на САЩ към днешна дата са приблизително $210трлн. Иначе казано дори всеки жив гражданин на САЩ, включително пеленачетата и деменцийте, да даде всичко каквото има и да отиде да живее гол и гладен в гората ще продължава да дължи около $35000.
Айде хайрлия да е!
Коментиран от #22
20:10 01.02.2025
19 Пич,
До коментар #7 от "Луганск":
Ще те коригирам съвсем леко. 40трлн е само правителствения дълг на САЩ.Общия дълг на САЩ, федерален, на отделните щати, на бизнеса и домакинствата към днешна дата надхвърля $222трлн и устремно расте. Иначе казано всеки жив гражданин на САЩ, включително пеленачетата и деменцийте, дължи приблизително по $635000.
Всички активи на САЩ към днешна дата са приблизително $210трлн. Иначе казано дори всеки жив гражданин на САЩ, включително пеленачетата и деменцийте, да даде всичко каквото има и да отиде да живее гол и гладен в гората ще продължава да дължи около $35000.
Айде хайрлия да е!
20:11 01.02.2025
20 гошо
20:13 01.02.2025
21 Ляв+
20:20 01.02.2025
22 Тцъ...
До коментар #18 от "Пич,":
Нещо бъркаш! Още няма измислено такова число, с което да бъде изписана сумата на общия дълг на САЩ20:28 01.02.2025
23 Логос🔨
Аз още шом видя под заглавието ,че е статия на зелето изобщо не си давам труд да чета,защото знам каква гнусотия и пропаганда се фабрикува във вкиснатото вмиризано кисело зеле..
20:33 01.02.2025
24 ,,,,,,
20:38 01.02.2025
25 ,,,,,,
20:42 01.02.2025
26 Ганя Путинофила
Пунтират Хитлер!
20:55 01.02.2025
27 в 21:00 часа да не забравиш, мама
До коментар #7 от "Луганск":
да си изпиеш апчетата!20:57 01.02.2025