Отидете към основна версия

1 992 22

Сирия след Асад - основните предизвикателства

  • сирия-
  • бъдеще-
  • анализатори-
  • сащ-
  • русия

Краят на управлението на Асад доведе до "значителен вакуум в сигурността", което екстремистките групи биха могли да използват за прегрупиране и разширяване

Снимка: ЕРА/БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В светкавична двуседмична кампания, която шокира света, сирийските бунтовници, водени от ислямистката група Хаят Тахрир Ал-Шам, свалиха дългогодишният управник на Сирия Башар Асад.

Президентът Джо Байдън предпазливо приветства отстраняването на Асад в неделя, наричайки го „момент на историческа възможност“.

С напускането на Асад залогът за САЩ е голям и анализаторите предупреждават, че те трябва да работят внимателно, за да постигнат целите си в региона и да избегнат рухването на страната в хаос, пише в свой анализ Businessinsider.

Бурчу Йозчелик, старши научен сътрудник за сигурността в Близкия изток в мозъчния тръст Royal United Services Institute на Обединеното кралство, каза, че поражението на Асад предоставя на САЩ възможност да продължат дългогодишната си цел да разбият иранската регионална мощ.

„Със свалянето на Асад на Иран беше нанесен стратегически удар, изпълнявайки всеобхватните цели на САЩ за намаляване и разрушаване на така наречената ос на съпротива на Иран," каза тя.

Но Крис Дойл, директор на Съвета за арабско британско разбирателство, споделя, че след Арабската пролет от 2011 г. САЩ не са имали дипломатически отношения със Сирия и ролята им в страната през последните години до голяма степен е била ограничена. Това означава, че САЩ все още мислят как да се справят със ситуацията.

Когато гражданската война в Сирия избухна през 2011 г., тя бързо се превърна в брутална борба за власт между бунтовническите милиции, правителствените сили и техните мощни чуждестранни поддръжници, включително САЩ, Турция, Иран и Русия.

САЩ осигуриха обучение и подкрепа за някои бунтовнически групи, по-специално кюрдски милиции и умерени групи, но не се намесиха пряко в конфликта.

Когато милицията на Ислямска държава превзе части от североизточна Сирия през 2014 г. и я използва като база за терористични атаки на Запад, САЩ поведе международна кампания за унищожаването на групировката.

Но оттогава тя играе доста ограничена роля в страната и има около 900 войници в североизточната част, чиято задача е да отменят операциите на ИД и да защитават САЩ' кюрдски съюзници.

Това може да ограничи способността на САЩ да играе по-голяма роля сега.

Андреас Криг, специалист по Персийския залив в Института за близкоизточни изследвания в King's College London, каза, че САЩ вероятно ще ограничат ролята си до "кампания на ниско ниво" борба с ИДИЛ, докато в Сирия не бъде установена нова власт.

Една от ключовите цели на САЩ ще бъде да помогне за възстановяване на реда, защита на своите съюзници и предотвратяване на нова брутална борба за власт между съперничещи си милиции и религиозни групи, която може да се разпростре в съседни страни.

Според Мохамед Албаша, основател на Basha Report, базирана във Вирджиния консултантска компания, специализирана по въпросите на Близкия изток, краят на управлението на Асад е довел до "значителен вакуум в сигурността" които екстремистките групи биха могли да използват за прегрупиране и разширяване.

Русия също претърпя поражение със свалянето на Асад.

Руските сили изиграха ключова роля в спирането на напредъка на бунтовниците, когато Русия влезе в конфликта през 2015 г. Според докладите Асад и семейството му са намерили убежище в Москва.

С напускането на Асад Русия може да е загубила достъп до стратегически жизненоважни военни бази в Сирия.

Спекулира се относно това кой ще поеме властта във вакуума, оставен от свалянето на Асад. Сред ключовите претенденти е Абу Мохамад ал-Джолани, лидер на милицията Хаят Тахрир ал-Шам, която изигра централна роля в победата над Асад и който се биеше заедно с филиал на Ал Кайда по време на американската окупация на Ирак.

HTS — войнствена група, определена като терористична организация от САЩ и ООН, контролира северозападната сирийска провинция Идлиб, където анализаторите казват, че е работил за консолидиране на властта и трансформиране на имиджа си, докато преследва крайната си цел да свали Асад.

„Определянето на HTS и собственото насилствено наследство на Ал Джолани в Ирак срещу американските войски като терорист го прави далеч от идеалния партньор за мир от гледна точка на западните политици," каза Йозчелик.

В публикация в неделя новоизбраният президент Доналд Тръмп каза, че САЩ трябва да стоят настрана от конфликта.

Янив Волер, старши преподавател по политика в Близкия изток в университета в Кент, каза, че е трудно да се види как Вашингтон може да работи директно с ал Джолани, освен ако той напълно изостави своята джихадистка реторика и враждебност към Израел.

„Джолани е свързан с Ал Кайда и през по-голямата част от своята 'кариера' е изразил твърдо антиамерикански и антизападни възгледи," каза той и допълни, че е рисково, ако Сирия проникне в територии, контролирани от конкурентни милиции и военачалници, което ще превърне страната в потенциална база за терористични дейности. От гледна точка на САЩ това би било много по-лошо.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 5 гласа.

Свързани новини