След седем неуспешни опита ГЕРБ-СДС може и да оглави кабинет. Но не с премиер Бойко Борисов, а с Росен Желязков. ГЕРБ-СДС, БСП и “Има такъв народ” (ИТН) са сигурните. За да има парламентарно мнозинство, което в голяма степен ще гарантира стабилност, към тях се очаква да се присъедини и „Демокрация, права и свободи“ на Ахмед Доган. Ако станат четири партии, ще имат 126 гласа. (ГЕРБ (69 депутата), ИТН (18), БСП (20), „Демокрация, права и свободи“ (19)
Реално погледнато, ИТН (бориха се да изчегъртат Борисов) и БСП (принципно „никога с Борисов“, но сега в името на държавата, оправдано от решението на НС на БСП – „другарите така решиха“ със завидно мнозинство от 102 гласа “за”, 13 “против” и седем въздържали се) посяга към властта като притурка на Борисов.
Какво става, когато си притурка – „целувката на смъртта“
Реформаторски блок, “Атака”, РЗС, НФСБ най-добре знаят какво е да си притурка. След власт с ГЕРБ вече ги няма. А те бяха точно това - просто притурки в даден момент, при дадени обстоятелства. За да оцелееш в и след властта с ГЕРБ, трябва да си монолитен като партия. Дали БСП и ИТН са такива? Или това наистина ще е „целувката на смъртта“, както каза Мая Манолова, която е част от БСП- Обединена левица, в действителност.
Ролята на Доган
Тук изпадаме в абсолютно нова политическа ситуация, за която надали някой си е мислел, че може да се случи, но е факт. Когато имаш две ДПС-та – едното управлява, другото в опозиция. За ДПС на Доган е изключително важно да няма нови избори, за каквито настоява Делян Пеевски. При нов вот Доган ще губи, а Пеевски ще расте. Такава е действителността. Така че за хората около Доган е добре да подкрепят кабинет, ако имат и министри – още по-добре. Така те пряко през властта ще ограничават действията на Делян Пеевски. И колкото повече продължи това, толкова по-добре. Колкото повече напред във времето се отлагат следващи избори, толкова по-добре. Времето лекува. И така някак странно съдбата подрежда нещата, че силата на Пеевски директно праща този път Доган в скута на Борисов.
Опозицията
Вървим към кабинет, а опозицията се очертава да е ПП-ДБ, “Възраждане”, МЕЧ и ДПС-Ново начало. ПП-ДБ, които постоянно твърдяха никога с „Възраждане“, сега ще са с тях – по-принуда, разбира се. “Демократична България”, която преговаряше с ГЕРБ, е в доста некомфортна ситуация спрямо “Продължаваме промяната”, които чрез своето дистанциране от преговори извлякоха дивиденти. ДБ със сигурност ще бъдат малко „стъпкани“ от ПП при взимането на бъдещи решения и то напълно закономерно. Също така този съюз, който все още оцелява, защото по отделно са губещи ПП и ДБ, със сигурност ще бъде атакуван заради показаната безпринципност спрямо ГЕРБ - на онази една половинка. За „Възраждане“ да са опозиция е нормално, а МЕЧ ще ги видим по действията дали ще останат в цялост като парламентарна група.