Като цяло заплахите за териториална анексия идват в по-голяма степен от авторитарните сили на Изтока. От Русия на Путин, която напада съседите си, за да ги върне обратно в сферата си на влияние. Или Китай на Си Дзинпин, който откри 2025 г. с обещанието, че няма да се откаже от обединението с Тайван, вярвайки че това е неизбежен процес. Но не и от първата западна демокрация, Америка. Тези дни обаче останаха в миналото, пише за френския всекидневник Le Figaro политическият анализатор Изабел Ласер.
Доналд Тръмп, който скоро ще встъпи в длъжност, иска да анексира Гренландия и Панамския канал. Възнамерява да се слее и с Канада. По отношение на първите две потенциални завоевания той не изключи използването на въоръжена сила. Мнозина в Републиканската партия приветстваха инициативата, сред тях е и депутатът Брандън Гил: "Хората на Панама, Гренландия и Канада трябва да бъдат поласкани, че Доналд Тръмп иска да ги привлече в лоното на Америка." Анализатори го нарекоха изолационист. С няколко изречения Доналд Тръмп доказа, че е преди всичко империалист. Блъфира ли или наистина го мисли?
"Ако подобно изявление беше направено от Китай, скандалът щеше да е огромен! Но Доналд Тръмп трябва да бъде взет на сериозно, когато заплашва да използва сила срещу съюзник като Дания (на която Гренландия е автономна територия) от съображения за национална сигурност. "Това са отношения между хищници", каза Тара Варма, гостуващ сътрудник в института Брукингс, на среща, организирана от Европейския съвет за външни отношения (ECFR). Сякаш военните намеси на Путин в Грузия и Украйна отприщиха имперското поведение в света, предизвиквайки ефекта на подражание на Русия навсякъде.
"Така стават все повече онези, които мечтаят да подражават на нашата смела, единна, войнствена и безгранична нация... Накратко, Русия е заобиколена от двойници и пародисти, които разгръщат истински парад от всякакви възможни и "въображаеми" империализми, обяснява Владислав Сурков, бившия сив кардинал на Кремъл. Според него Владимир Путин откри с войната в Украйна нова имперска ера в глобален мащаб, в която силите се проектират. Турция, когато се намесва в Сирия, "в съответствие с най-добрите традиции на Високата порта". Китай, когато тъче своите "пътища на коприната" в Европа и подготвя обединението с Тайван. Съединените щати, когато претендират за Гренландия, Канада, Панамския канал.
Примерът на Путин е още по-примамлив за Доналд Тръмп, защото новоизбраният президент се възхищава на автократите. "Той харесва силни мъже, които влагат всичките си средства в услуга на целите си, като Путин или Ким Чен-ун, президентът на Северна Корея. Той мисли като тях", обяснява Селия Белин, директор на парижкия офис на ECFR. С възхода на Доналд Тръмп 2, който прочисти екипа си от онези, които биха могли да обуздаят импулсите му, ще се превърнат ли бавно Съединените щати в ревизионистка сила, както в чужбина, така и у дома? "Доналд Тръмп мечтае да бъде силен човек като Владимир Путин, президент, който не зависи от избори, с правосъдие и медии в синхрон", отговаря дипломатът.
Последните му изказвания показват преди всичко грандиозното завръщане на силовите методи от 19-ти век и завръщането на външна политика с имперска визия. През 1803 г. Съединените щати купуват Луизиана от Бонапарт. През 1867 г. те са се договорили с Русия за Аляска. "Тръмп прави Путин да изглежда умен. Защото никой не вярва, че той наистина ще нападне Гренландия. Но той мисли "извън кутията", като налага започването на дебат около стратегически въпрос. САЩ са една от силите в новото арктическо споразумение, а Дания не се справя със задачата", продължава дипломатът.
В Гренландия, където топенето на леда поради изменението на климата отваря нови морски маршрути и Съединените щати имат военна база, сега има повече подводници, отколкото полярни мечки. От няколко години Русия увеличава своето политическо, икономическо и военно влияние в региона. Докато островът, който защитава Съединените щати от руските ракети, също има значителни минерални ресурси, Вашингтон също е загрижен за интереса на Китай към него. Изправен пред руски и китайски военни инвестиции, Доналд Тръмп смята, че липсата на наблюдение от страна на Европа над въздушното и подводното пространство на изток от Гренландия е опасна. Пред лицето на тези заплахи Дания не само отговори, че "островът не се продава и никога няма да бъде за продан". Тя също така обяви увеличени разходи за отбрана, за да се осигури "по-силно присъствие в Арктика" и каза, че е "отворена за диалог", за да гарантира, че "американските амбиции" в Арктика "са изпълнени".
Ето защо ефектът от провокативните изявления на Доналд Тръмп е обратен: да накара европейците, които се затрудняват да напуснат напълно света на "целуващите се мечки", в който живеят от края на Студената война, да инвестират отново в историята и да се ангажират отново с важни стратегически въпроси. Завръщането на Тръмп ускорява стратегическите промени, които имат главозамайващ ефект върху тях, но отговарят на реалността. Ще стане ли Тръмп, с подкрепата на Илън Мъск, великият реформатор на Европа?
За момента провокативните му предложения облагодетелстват предимно Русия, чиито собствени експанзионистични амбиции придобиват неочаквана легитимност. Те предварително потвърждават новите опити на Кремъл да разшири сферата си на влияние. Докато Западът винаги е осъждал "незаконния" характер на нахлуването в Украйна, Москва може да смята, че амбициите ѝ сега са потвърдени от Вашингтон. "Това, което Доналд Тръмп прави, е от голяма полза за нас. Това напълно унищожава всички илюзии, които някои все още имаха за срещата на върха на демокрациите и уважение към мнението на съюзниците от НАТО. Тръмп е страхотен човек!", коментира Владимир Соловьов, телевизионен водещ и поддръжник на Кремъл.
Лош знак за Украйна в момент, когато Доналд Тръмп казва, че подготвя среща с Владимир Путин, за да "прекрати" войната. Както казва Владислав Сурков: "Империите се възраждат и империите се сблъскват. Нека помним, че мирът не е нищо друго, освен продължаване на войната с други средства."