Отидете към основна версия

6 435 23

Двама от обвинените за шпионаж в полза на Русия българи в Лондон имали къщи в с. Кърпачево

  • атанас чобанов-
  • шпионаж-
  • имоти-
  • русия-
  • великобритания

Разкритието е на разследващия сайт Bird

Снимка: Евроком
ФАКТИ огласява журналистически разследвания от различни медии, защото подкрепя свободата на словото.

След проучване на разследващият сайт,,Bird” са установени имоти на двама от общо 6 от арестуваните българи във Великобритания, обвинени за шпионаж в полза на Русия, предаде Евроком.

Къщите са намират в българското село Кърпачево на улица ,,Москва”. Имената на двамата шпиони са Катрин Николаева Иванова и Иван Стоянов. В предаването,,Евродикоф” гостува и авторът на разследването Атанас Чобанов, който разказа даде повече информация.

,,Интересното е, че от всичките разпечатки на разговори, които са засекли, са хванали също планове да убиват колегата Христо Грозев. Много интересен процес, има железни доказателства за тяхната дейност. Аз изрових самоличността им и проверих дали имат имоти и се появиха тези къщи в село Кърпачево. Двамата, които са направили самопризнания, имат един бизнес с онлайн телевизия или доставка на телевизионно съдържание, другите са анонимни, нямат фирми в България, не са известни с нищо, освен това, което показахме, чрез 2020 г., когато са започвали шпионската дейност, са придобили тези имоти едновременно”.

,,Сумите, които са получили шпионите, никак не са малко, сериозни суми и не са им давали само пари- квартири, сериозна техника, били са екипирани. Но защо българи, не знам- те са млади хора, не са от дъртите ченгета, които имат някаква следа от миналото за връзки с Русия, не са и русофили даже, но са хванати от британските служби, с които шега не бива. Ще видим какво ще излезе в хода на процеса- дали е имал някакъв чадър от българските служби”, сподели още Чобанов.

,,Аз си спомням как Сашо Дончев как руснаците саботират проучванията за добив на газ в Добруджа. ДАНС са били известени и са пасували. Не се защитава националният интерес по този начин, можехме да имаме собствен добив на газ и да не зависим от тръби до някаква степен. За съжаление на много нива виждаме тази пасивност на службите.”

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 35 гласа.

Свързани новини