Мъже и жени - това са двата биологично предопределени пола от природата, независимо от желанието на Западното общество да наложи нов световен ред, що се касае до желанието на отделните индивиди за самоопределение. И все пак темата си струва да бъде дебатирана по-сериозно, въпреки че пандемията и войната хвърлиха плътна сянка върху подобни второстепенни проблеми. По този повод се натъкнахме на няколко интересни статии в мрежата, които дават силни аргументи в едната и другата посока. Ние обаче решихме, че ще фокусираме вниманието си от гледна точка на спорта, като си задаваме въпроса - време ли е за разделение в две нови категории?
САЩ по традиция са най-плодотворната среда за развитие на подобни тези и именно оттам тръгва идеята, че разделението на мъже и жени започва да се изчерпва и остарява. Причината е, че вече имаме едно израснало поколение от млади и амбициозни спортисти, които искат да нарушат биологичната си предопределеност. Проблемът за тях обаче е липсата на гъвкави регулации от световните федерации към дисциплините, с които искат да се състезават.
The Economist пише за Лия Томас, която чупи куп рекорди в женското плуване поради факта, че е родена мъж. Липсата на конкуренция сред съмишленичките си обезсмисля труда ѝ в басейна, защото просто няма същата стойност, ако се съревноваваше срещу други мъже или поне срещу мъже, които искат да бъдат жени.
От The New York Times пък научихме, че 10 от американските щати в края на 2021 г. са прокарали закон срещу възможността на транссексуални атлети да се състезават в дисциплините за момичета и жени. Това предизвика сериозни протести, тъй като законът изцяло ги лишава от възможността да спортуват професионално.
Как би могло подобни казуси да се решат в полза едновременно на атлетите и спорта? Нашето мнение е, че наистина е време да се коригира дефиницията за полово разделение в различните надпревари.
Прекалено често чуваме млади футболистки да мечтаят да бъдат следващия Лео Меси или Кристияно Роналдо, а не следващата Марта или Алексия Путеяс. Защо? Защото искат не просто да са най-добрите сред своя пол, а да са най-добрите изобщо.
Световните федерации трябва да започнат да мислят в посока на размиване на тези категории, ако искат наистина един срещу друг винаги да се изправят най-добрите атлети в света.
Категорията „Жени“ е нормално да се запази, като един вид по-ниска дивизия, както имаме различни нива на съревнование във волейбола, футбола и баскетбола. Но също така е добре да се създаде категория „Смесени“, където полът вече да няма такова значение, а само и единствено атлетическите способности на състезатели.
Това би могло да реши и проблема с половата дискриминация и различните ѝ аспекти, като равните права и справедливото възнаграждение. А едва след това ще можем да се фокусираме върху най-големия проблем, а именно със стимулантите, които опорочават спорта.
В тениса пък доминацията на сестрите Уилямс и сравнението им с Роджър Федерер и Рафаел Надал отдавна тормози философите, като много бързо и лесно бихме получили отговор, ако имаха възможност за състезателно съревнование помежду им.
Не бива да забравяме, че милиони по целия свят предпочитат състезания като билярд, шах и дартс. Какви са пречките още утре там да се реши този казус и всички да се състезават в смесената категория, за да имаме по един абсолютен шампион, ако ни позволите боксовата терминология?
Време е да направим следващата крачка в цивилизационното си развитие и да дадем равен старт на всички.