Отидете към основна версия

31 073 36

Как се разбира кога една кола е пребоядисвана

  • боядисване-
  • автомобилът на старо-
  • коли
Снимка: Shutterstock

Невинаги, когато една кола е пребоядисвана означава, че нещо не ѝ е наред. Това обаче трябва да се установи и ако автомобилът е пребоядисван, задължително да се провери неговата геометрия, както и качество на каросерийните панели. По тях не трябва да има много кит, което лесно се установява с магнит. Още нещо важни - задължително наблюдавайте за наличието на "мараня" по детайлите. Какво означава това?

Когато автомобилът влезе в по-обикновен бояджийски сервиз за ремонт на калник, например, преди боядисването работниците ще облепят детайлите, които няма да се боядисват. За целта се използват вестници и хартиено тиксо. Хартиеното тиксо върви по повърхността, която ще бъде боядисвана. Ако бояджията не е изключително прецизен при облепването, той ще остави съвсем малки ръбчета от съседния детайл необлепени. Същото може да се случи и при уплътнения на стъклата, декоративни лайстни и т.н.

Резултатът в крайна сметка е малка площ от съседния детайл, която е напръскана с нова боя. Ако колата, която оглеждате, не е черна, лесно могат да се забележат такива забележки. Ако пък потенциалният ви автомобил е черен, ще трябва, освен внимателен визуален контакт, да установите и физически такъв. Минавайки с пръст новата боя се усеща като релефна върху старата. Огледайте и подкалниците за остатъци от боя. Те определено не са детайл, който се боядисва в завода.

Още нещо, което ще ви подскаже, че колата е пребоядисвана немарливо са следите от шкурка под боята и лака. В случай че панел на автомобила е бил ремонтиран от лек удар, майсторът най-вероятно е третирал мястото с кит. Това е името на материала, който, смесен с втвърдител може да запълни всяка забележка и след употреба на шкурка, тенекеджията може да оформи панела. Има и експерти-бояджии, които работят отлично при шкурене.

Но в голяма част от случаите, за да свършат общата задача по-бързо, майсторите не изчакват втвърдителя в материала да сработи колкото трябва и бързат, за да сдадат автомобила по-рано. В последствие китът „напива“ от по-горното покритие (боя и лак), като започват да си личат неприятни прави или кръгообразни вдлъбнатини, в зависимост от това как е използвана шкурката. Това явление е истинско доказателство, че ремонтната дейност е била инцидентна и най-вероятно са спестени средства и са използвани некачествени материали.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини