Отидете към основна версия

18 433 70

Ваня Григорова за ФАКТИ: Не може да сe протестира, но може да се пише на Борисов във Фейсбук

  • ваня григорова-
  • кт подкрепа

Икономистът на КТ ''Подкрепа'' даде иновативна идея на хората, които са в бедствено икономическо положение

Снимка: ФАКТИ

''Не само синдикатите, работодателските организации, неправителствените организации, гражданите като такива, всички ще пострадаме от тази криза. При нас спецификата е, ако гледаме като организации, при нас проблемът ще бъде този, че нашите членове няма да взимат заплати и скоро няма да са ни членове, в крайна сметка. Те просто няма да са работници. Когато са безработни, когато са затънали в дългове и вече започнат да се маргинализират тежко, те няма как да бъдат синдикални членове. Това трябва да е пределно ясно. Но това не е важното в случая. Важното е, че здравната криза се превръща в икономическа катастрофа и в политическа криза'', това заяви пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ икономическият съветник на КТ ''Подкрепа'' Ваня Григорова.

''Не знаем защо политическите елити, не само в България, не си дават сметка и не са си извадили поуки от това, което се случи след световната икономическа криза 2008-2009 г. Гражданите и на Европа, и от други континенти, загубиха всякакво доверие към политическия елит и това даде шанс на популистки, а при нас и на евроскептични партии и формации. Те ще бъдат изритани от политическата сцена (б.р. визира настоящия политически елит), ако не разберат, че трябва да отговорят на нуждите на българските граждани'', допълни Ваня Григорова.

''Те хората вече протестират. Впрочем, миналата седмица, аз мисля, че споменах, от 13 март ние водим тези разговори с правителството за минималния пакет необходими, задължителни мерки, които трябва да се приемат, за да може да се подпомогнат всички останали без доходи български граждани. Ако отворите профила на г-н Бойко Борисов във Фейсбук сега, ще видите снимка от вчерашна среща между него, лидерите на двете основни синдикални организации в страната и г-н Горанов. Надписът отгоре, гласи приблизително следното: ''Oбясних на синдикатите, че ние правим всичко възможно, подпомогнали сме българските граждани без доходи''. Нищо подобно. Всъщност, не може да твърдим, че сме подпомогнали хората без доходи, когато хората без доходи в Бургас протестираха още миналата седмица. Още преди три седмици имаше протест, едноличен, на главен готвач от хотел в Сапарева баня, който протестира пред местната община, защото мигновено беше останал без работа. Той е човек, който е работил без доход, неговото семейство към онзи момент вече гладуваше. Именно затова призоваваме хората, които срещат тези трудности, всеки има специфична съдба, нека да отиде на профила на г-н Борисов и да каже какво се случва с него. Нека да не го оставя в комфортния балон, който си е оформил от негови привърженици, които му ръкопляскат. Защото в противен случай няма на кого да се сърдим за това, че никой не ни обръща внимание.

Да, имаше спорадични изяви на геройство, а то е геройство да излезеш днес на протест, защото рискуваш минимум 300 лева глоба. Нека тези прояви на улицата да се пренесат в интернет, той е много чувствителен (б.р. визира министър-председателя). Ако 100 човека отидат на неговата страница, и разкажат техните специфични, лични истории, няма как неговите пиари да не му кажат какво се случва, той ще реагира. Просто е много сензитивен, ако можем така да го кажем. Той е информиран, само че не се вижда толкова публично'', коментира икономистът на КТ ''Подкрепа'' Ваня Григорова.


''Над 70 000 бяха към онзи ден регистрираните безработни. Главният готвач, за който ви споменах преди малко, той не е сред регистрираните безработни, тъй като няма право на обезщетение за безработица. Статистиката ще изпусне огромна част от останалите без работа, тези, които през последните 3 години са получавали обезщетение за безработица, могат да получават само минимално такова. Минималното е четири месеца по 180 лева, никой няма да си направи труда дори да се регистрира за такава сума. Хората, които нямат 12 месеца осигурителен принос от последните 18, също нямат право. И това не означава, че тези хора не са работили.

Към миналата седмица мога да кажа колко бяха регистрираните, които от чужбина могат да ползват правата си тук - от 60 000 към онзи момент регистрирани безработни, те бяха 874. Твърде малка част, като изрично трябва да се подчертае, че това не са всички, тъй като те отиват в Агенция по заетостта едва след като е изтекъл 14-дневният карантинен срок от влизането им в страната. Тоест, ние можем да очакваме, със сигурност ще бъдат повече, но това не бива да ни успокоява, те всъщност са много малка част от всички безработни в страната'', обясни тя.

''На голяма част от българските предприятия, хайде ресторанти и прочее, им беше забранено да работят. Друга част затвориха поради нарушените вериги на доставките, тъй като са свързани с предприятия от други държави, които там са затворили работа. Защо? За да можем да затворим хората вкъщи, да ограничим заразата и да не понесем тежки човешки щети, жертви. Междувременно обаче Европейската комисия миналата седмица издаде препоръки, насоки за това европейските държави да не ограничават движението, мобилността на сезонните работници, забележете, на служителите, които гледат възрастни хора и деца. Първо, това не са критични професии. Второ, не разбираме защо и тогава мигновено пуснахме писмо до правителството - защо се позволява хиляди български граждани сега, в този момент, да напускат страната, да отиват да вършат черната работа в западноевропейските държави, след което да се върнат вкъщи и да върнат заразата. Нали знаем откъде тръгна цялата история в страната? От хора, които се върнаха от чужбина заразени. А ние в момента създаваме условия за нова вълна на заразата, когато тези хиляди български работници се върнат. Защо обаче тези хора го правят? Защото българската държава не иска да се погрижи за тях. Тоест, аз по никакъв начин не бих ги укорила за това, че се опитват да работят. Държавата трябва да им гарантира оцеляване и спокойствие през тези няколко месеца, докато започне да заглъхва вълната на заразените. И тогава, когато вече е безопасно да пътуват, нека да ги пусне да пътуват. Само че това, което прави българската държава, а за съжаление и Европейската комисия, е да стимулира трудовия и социалния дъмпинг в целия Европейски съюз. Защото какво правят фактически нашите работници като отидат там? Те подкопават нивата на заплащането там. Защото там също има безработни, но тези безработни, за да са стимулирани да заемат нискоквалифицирани, черноработнически места - на тях трябва да им се плати повече. Техните държави не искат да плащат повече, затова взимат евтина източноевропейска работна ръка. И по този начин виждаме как икономическата криза ще задвижи нова здравна криза'', изрази притеснение си Ваня Григорова.

Ваня Григорова внесе яснота и какви са антикризисните предложения на синдикатите към държавата, като уточни, че те са налични вече цял месец: ''За хората, които работят и са застрашени да останат без работа, да се покриват на 100% заплатите до 800 лева, на 80% заплатите до 1500 лева и 60% от заплатите до 2500 лева. По отношение на по-уязвимите групи работници - майки с малки деца, които трябва да си останат вкъщи, възрастни хора, които са в рисковите групи, хора със заболявания, за тях трябва да има допълнителен платен отпуск, така че тези хора да могат да си останат вкъщи и същевременно да продължават да имат доход, с който да се издържат.

Не биваше да се променя чл. 6 от Закона за извънредните мерки, който даваше възможност за отлагане на плащането на сметки. Това беше първоначалният запис, но миналата седмица, когато направиха промените, всъщност отмениха тази възможност за отлагане на плащането на сметки.

По отношение на хората, които нямат никакви доходи, те са дълготрайни безработни, поради някаква причина нямат право обезщетение за безработица, за тях трябва да има минимално плащане. Въпрос на преговори и на изчисления е какво да е то така, че те да са спокойни за прехраната си. Това са трите основни неща, които искахме. Четвъртото, за което настояваме, е още отсега да се готвим за постпандемичен план, който да подготви икономиката мигновено да започне да работи на 100%. Възможно е, в Европа вече се подготвят такива планове. За съжаление за повечето от тези неща, които изредих, няма никаква чуваемост. Какво могат да направят синдикатите повече? Нищо. И това трябва да го чуят добре българските граждани.''

''Миналата седмица пуснах уведомление за протест. След това мигновено бяха привикана в СДВР, където ми казаха и ми дадоха да подпиша протокол за предупреждение, че рискувам глоба до 50 000 лева и затвор до 5 години. Този протест не се проведе, разбира се. Сама, в ръцете на Гешев, няма да се хвърля. Не препоръчвам на никой да го прави, този човек има нужда от изява.

Протестът трябваше да се състои в това да има шествие с автомобили, което да тръгва от паркинга на Народното събрание, да мине през ''Цар Освободител'', и пред Министерски съвет да има изказвания от колите, забележете, с мегафони. Тоест, по никакъв начин тази инициатива нямаше да наруши противоепидемичните мерки'', каза още Григорова.

ВИДЕО:

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 41 гласа.

Свързани новини