Отидете към основна версия

4 698 40

Проф. Христо Пимпирев пред ФАКТИ: С кораба „Св.Св. Кирил и Методий“ България пише история (ВИДЕО)

  • христо-
  • пимпирев-
  • антарктида-
  • кораб-
  • българия-
  • история

8 журналисти ще отплават с кораба, за да предават как той се движи в световния океан, каза изследователят

Снимка: Факти.бг

Българският научноизследователски кораб „Св.Св. Кирил и Методий“ ще отплава от Варна на 27 декември към Антарктида. Това е историческо събитие за страната ни и така България става морска нация. Тръгваме на Стефановден, така че имаме и кой да ни закриля. Аз ще бъда включен във втората част на българската група, а първата част вече е работи в Антарктида. Първата група стигна дотам с чилийски кораб. За първи път изследователски български кораб ще излезе през Средиземно море, ще прекоси Атлантика, ще мине през пролива Дрейк. Просто ние ще докажем на света, че сме морска нация. Че не сме затворени в едно вътрешно континентално море. Това обяви пред Лили Маринкова и студио ФАКТИ и предаването „Разговор“ проф. Христо Пимпирев, който е ръководител на българската научна мисия в Антарктида.

„Просто ние пак влизаме в играта. Корабът ни вече ще може да участва в редица европейски програми, във финансирането на такива изследвания като борба с микропластмасата и замърсеността на световния океан. Животът ни зависи от световния океан. Океанът има хранителни ресурси, а ние вече сме около 8 млрд. човека на Земята. Ако замърсим океана, хранителните ресурси ще измрат. За България това е историческо плаване. Когато корабът се върне от Антарктида, той ще прави изследвания в Черно море. За да видим то колко е мръсно. Корабът ни ще бъде използван непрекъснато, а сме го купили само за 1 млн. лева“, обясни проф. Пимпирев.

Той поясни, че 8 журналисти ще отплават с кораба, за да предават как той се движи в световния океан.

Проф. Пимпирев добави още, в националната програма за полярни изследвания има редица проекти, които ще се работят тази година, а част от тях са свързани с биология.

„На Антарктида има уникална флора и фауна, уникални микроорганизми, които могат да се видят само там. От тях се извличат различни ензими, които се използват за лекарства – и против рак включително. Имаме силни проекти в областта на геологията. На територията на нашата база открихме злато и редки метали, които са много важни за съвременните технологии“, добави проф. Пимпирев.

Още от разговора вижте във ВИДЕОТО.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 21 гласа.

Свързани новини