Отидете към основна версия

1 638 10

Владислав Панев пред ФАКТИ: ЕС инвестира в енергетиката, а ние изоставаме

  • владислав-
  • панев-
  • енергетика-
  • лукойл-
  • ядрено гориво-
  • ес

Работата на „Лукойл“ може да спре, а ние сме зависими, казва депутатът

Снимка: Факти.бг

Виждаме рекордни инвестиции в ЕС в енергетиката, които допринасят дългосрочно за по-ниски цени на електроенергия и природен газ. Дългосрочно това ще работи за нас. Проблемът е, че България изостава от тази тенденция. Ние гласувахме и намалихме тавана на компенсации за тока за бизнеса от 250 лева на 220 лева. Така хем намалихме рязко и стимулите за инвестиции във ВЕИ и енергийна ефективност, хем източваме държавните компании и блокираме възможността им да инвестират в далекопреносната система и въобще в разпределението на електроенергията. Това ще затрудни навлизането на нови евтини и чисти енергийни източници на мощности. Ако тази тенденция се запази, след няколко години може да станем вносител на електроенергия. Не защото въглищата в „Марица Изток“ ще свършат, а просто те ще бъдат на по-висока цена, ако ги сравним със соларните централи в Гърция. И тогава ще предпочетем да внасяме ток на по-ниска цена, отколкото да го купуваме от български източници на по-висока. Това обяви пред Лили Маринкова в студио ФАКТИ и предаването „Разговор“ Владислав Панев, депутат от „Демократична България“.

„Ние имаме ембарго да изнасяме за много държави горива от „Лукойл“, но в Украйна може. Но в работата на компанията има редица проблеми. Включително и това, че на Босфора корабите чакат със седмици. Работата на „Лукойл“ може да спре, а ние сме зависими. „Лукойл“ реализира големи печалби. Извънредната печалба на дружеството е над 1 млрд. долара. Тя отива в собственика. Печалбата не стига до потребителите, защото горивата стигат на пазарни цени до бензиностанциите. Ясно е, че държавата не е най-добрият собственик, но може в един момент да нямаме друг избор. ЕК прие регламент да се облагат свръхпечалбите и това една стъпка в правилната посока. Ако искаме отстъпките да продължат, включително от 25 ст. за горивата, трябва да намерим парите отнякъде", добави той.

Попитан за снабдяването със свежо ядрено гориво на АЕЦ „Козлодуй“ от шведското подразделение на „Уестингхаус“, той каза, че трябва да имаме план „Б“, защото може да се стигне до проблем със следващото зареждане, ако войната в Украйна се проточи.

„Русия в момента представлява една голяма несигурност. Ядрено гориво трябва да купуваме от лицензирани оператори и през открити търгове. Ако има санкции, без Русия. Ако няма санкции, и Русия може да участва в тях“, добави депутатът.

Панев смята, че никога не е реализиран кабинет с втория мандат, но предстои да видим как ще се развият разговорите.

„ГЕРБ, БСП и ДПС са бетон като хартиена коалиция. За тях е важно и заради местните избори, за да запазят местните феотдали. Хората бягат от провинцията заради ниските доходи, а по места това е тенденциозно. Хартиената коалиция, която иска хартиената бюлетина, мога да я свържа и с обедняването в регионите“, каза още Панев.

Още от разговора вижте във ВИДЕОТО.


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 16 гласа.

Свързани новини