Отидете към основна версия

3 179 15

Владимир Трифонов пред ФАКТИ: Можем да очакваме САЩ да натискат ЕС за ограничаване на отношенията с Китай (ВИДЕО)

  • владимир-
  • трифонов-
  • русия-
  • сащ-
  • китай-
  • ес-
  • отношения-
  • икономика

Нещото, което най-много го вълнува Пекин, са стоките с двойно предназначение, казва политологът

Снимка: Факти.бг

Голяма част от европейските компании са насочили усиля и поглед към Китай не само като възможност за стабилно производство за техните изделия, но и като на тамошен пазар. Има много сериозно потребление на стоки в Далечния изток и районът се превръща не само в „фабрика на света“, но и в един от основните потребители. Това е пазар, който не може да бъде подценяван. Друг е въпросът, че е възможно и можем да очакваме в обозримо бъдеще САЩ да оказват натиск върху Европейския съюз за ограничаване на икономическите отношения с Китай. Показателно за това бе изявлението, което направи преди да замине за Китай Урсула фон дер Лайен, защото тя си позволи редица критики към Пекин във връзка с теми, които присъстват често в международната политика - като права на човека, подкрепа на Русия. Някак тя едва ли не се държа ултимативно и може би това е част от решението тя да бъде посрещната толкова хладно и въздържано. Това не значи, че между Европейския съюз и Китай отношенията няма текат, защото има много възможности за развитие, което е добре и за двете страни. Това обяви пред Лили Маринкова в студио „Факти“ и предаването „Разговор“ политологът Владимир Трифонов.

Според него трябва да обърнем внимание и на нератифицираното споразумение от двете страни, в което става въпрос за големи инвестиции.

„То не е подписано от Европейската комисия с доводи за незачитане на човешките права в Тихоокеанския регион. Китай също има своите забележки, свързани и със санкции към Европейския съюз, когато става въпрос за позиции на ръководители в ЕС за Тайван и така нататък. Това, което е ключово и е много важно за китайската страна сега, предполага едно взаимодействие и размяна на стойки с ЕС от най различен характер. Нещото, което най-много го вълнува Китай, са стоките с двойно предназначение - говорим за технологии, които се използват във военно отношение, защото Китай се опитва да догони водещите сили в това отношение. От друга страна точно това са лостовете, които Европейският съюз използва в своя полза, за да може да упражни влияние. ЕС смята, че ако Китай не изпълни тези политически желания, зад които седят интересите на САЩ, в Пекин няма да получат много важни технологии за производство на микрочипове. Китай все още е по-изостанал във военен план от водещите сили. В момента темата за военната помощ, тя не е конкретно сега заради събитията в Украйна, между Китай и Русия - защото няма никакви официални доказателства и никой не е правил някакви официални изявления в тази посока, е доста деликатна. Ако погледнем стратегически Китай как се справя с глобалните процеси, можем да кажем, че Пекин е втора икономика в света, а може да стане и първа икономическа сила. Това може да стане, ако Китай успее да навакса своето все още технологично изоставане и да компенсира това, че армията продължава да бъде по-слаба от тази на САЩ“, добави Трифонов.

„Съвсем основателно Китай може да се превърне в бъдеще в един глобален лидер, но към този етап Пекин се стреми по-скоро да има един многополюсен свят. Но идеята е Китай в един момент да се превърне в глобален лидер, защото икономиката на страната е в пълен ход, а това работи много в тяхна полза. Също така Пекин иска да има няколко силни полюса в света, те са за глобализация. Китай отлично се е адаптирал към глобализацията и се възползва от това по най-добрия начин. Китай иска да поддържа добри конструктивни отношения с Европейския съюз, защото те са ключов търговския партньор, иска добри отношения със САЩ, които са много важен икономически партньор. Но за Китай е много важно да са в добри отношения с Русия – там се забелязва една тенденция към нарастване на стокообмена между двете страни, който вече стига малко под 200 милиарда евро годишно. В чисто военен план Китай са по слаби от САЩ, но географското им положение и близостта с Русия, кара Пекин да се чувства по-сигурен, защото Русия е ядрена държава. Москва се сблъсква с трудности от най-различен характер, но остава фактор, който помага на Китай да бъде по-сигурен. Така че има взаимен интерес между това Русия и Китай да бъдат заедно. Тази близост дава възможност на Китай да се чувства по-сигурен и в международен план на база чисто международните си отношения с различни големи сили“, каза още политологът.

Още от разговора вижте във ВИДЕОТО.

Поставете оценка:
Оценка 4.9 от 9 гласа.

Свързани новини