Отидете към основна версия

2 702 10

Адв. Величков пред ФАКТИ: Още през август от „Правосъдие за всеки“ се разграничихме от промените в Конституцията (ВИДЕО)

  • велислав-
  • величков-
  • правосъдие за всеки-
  • промени-
  • конституцията

Реално, парламентарната квота с 6 от 10 гласа може да си избира главния прокурор, казва юристът

Снимка: Факти.бг

Още през август от „Правосъдие за всеки“ се разграничихме от идеите за промени в Конституцията, защото първоначално се говореше, че промените са проект на ПП-ДБ, в основата на който бе идеята на „Да, България“ за промени в съдебната система. След това промените се появиха като общ проект с ГЕРБ и ДПС. Тогава ние – от „Правосъдие за всеки“, се разграничихме от този проект и тези промени. Основната причина бяха три текста, които се появиха в последния момент. Това обяви пред Лили Маринкова в студио „ФАКТИ“ и предаването „Разговор“ адвокат Велислав Величков от „Правосъдие за всеки“.

„Трябва да кажа, че вижданията на „Да, България“ – това е партия, която възникна с цел да направи промени в съдебната система, а реално идеите бяха взаимствани от „Правосъдие за всеки“, се претопиха. Ние сме на терен от 2015-а, а те взеха голяма част от промените от нас. Нека да припомня и за промените през 2015 година, когато Христово Иванова беше министър. Той подаде оставка, но нека не забравяме, че тогава съдии излязоха пред различните съдилища в България в знак на протест. Навсякъде в правовите държави е свят принципът на съдийското самоуправление. Да се направи така, че при изборите на съдии да няма политическо вмешателство. В работата на съдебните съвети парламентът да не може влияе върху кадровите решения. Такива бяха и са препоръките към нас още от 2009 година на Европейската комисия и на Венецианска комисия“, каза още Величков.

„Съвсем различно е положението с прокурорския съвет днес. През 2015 година Христо Иванов си подаде оставката като министър на правосъдието, защото между първо и второ четене в „историческия компромис“ една бройка от прокурорската колегия се прехвърли в съдийската. Сега махалото отива в обратната посока, а мнозинството при прокурорите ще се определя от парламентарната квота, която има 6 от 10 гласа. Реално, парламентарната квота с 6 от 10 гласа може да си избира главния прокурор“, добави юристът.

Още от разговора вижте във ВИДЕОТО.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 10 гласа.

Свързани новини