Отидете към основна версия

4 453 18

Александър Кашъмов пред ФАКТИ: Не е спазена нито една стъпка за строежа на нови мощности в АЕЦ „Козлодуй“ (ВИДЕО)

  • кашъмов-
  • юрист-
  • аец козлодуй-
  • нови мощности-
  • кремъл-
  • ядрени-
  • отпадъци

След инцидента в АЕЦ „Чернобил“ имаме много сериозен завет да не се допускат неомислени, неоценени, необсъдени решения, каквито наблюдаваме у нас сега, казва юристът

Снимка: Факти.бг

Когато говорим за построяването на ядрена централа, когато говорим за обществен интерес, първо трябва да имаме достъп до обществена информация. Какви са документите, анализите, оценките, на които се е основало едно такова решение. Второ, трябва да има обществено участие. Трето, трябва да има законност, право на защита пред независим съд. В конкретния случай – с решението за строеж на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“, наблюдавам едно дежавю, защото част от участниците са същите. Това обяви пред Лили Маринкова в студио „ФАКТИ“ и предаването „Разговор“ адвокат Александър Кашъмов, който е част от програмата за "Достъп до информация".

„Когато говорим за рестарта на АЕЦ „Белене“, по време на правителството на Симеон Сакскобургготски, имаше подадена подобна жалба до Върховния административен съд през 2004 година. Когато видяха, че нямат да успеят да спечелят това дело, те направиха пореден рестарт и всичко започна отначало. Но втория път спазиха процедурите по закона. В момента, днес, сега не е спазена нито една стъпка за строеж на нови мощности, ако изключим, че е взето решение на Министерски съвет“, добави юристът.

„Нека да кажем следното. Добре е известно, че трябва да отговаряш на много изисквания, за да обърнеш един гараж в кафене. Какво да говорим за строежа на нова ядрена централа. За да се реши дали да се прави нова ядрена централа и според законите ни, трябва да се извършат три анализа, три оценки. Първата е на ядрената безопасност. Втората оценка е за социално-икономическия ефект от централата. Тук трябва да се прецени всичко - колко ще струва тази централа и то не само да се построи, а когато ще работи, дали реално цената на тока ще спадне, или ще се увеличи. Третата оценка, която трябва да се направи, която е много важна, е за така наречените радиоактивни отпадъци и отработеното ядрено гориво. Трябва да кажем тук, че говорим за радиоактивни елементи, които са вътре в отпадъците, а част от тях имат период на полуразпад в продължение на милиони години. Този отпадък не може да стои просто така, още повече в една малка държава. Да, може да се депонира временно, но след това трябва да се извозва някъде. Това, между другото, беше и другата борба на Кремъл да сложи ръка върху ядрените мощности в България и да се получи една дълговременна зависимост при ядрените отпадъци. Тези анализи трябва да съществуват и на базата на тези анализи трябва да се обяви обществено обсъждане за строежа на ядрена централа. Друго, трябва да има обсъждане и със засегнатите съседни държави. И вече на базата на тази информация, когато се чуе експертното мнение, мнението на заинтересованите страни да се решава дали да има, или да няма изграждане на ядрена централа. Вижте, всеки реактор е ядрена централа. Ние сега говорим за 7-и и 8-и блок. Това е степента на сериозност на решението. След инцидента в АЕЦ „Чернобил“, който докара толкова много хора в нашата страна до смърт и до болести, мисля, че имаме много сериозен завет да не се допускат неомислени, неоценени, необсъдени решения, каквито наблюдаваме у нас сега“, сподели още адвокат Кашъмов.

Още от разговора вижте във ВИДЕОТО.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 8 гласа.

Свързани новини