Отделна страна от ЕС няма да налага сама ГМО забрана. За това гласуваха 577 европейски депутата, против бяха 75 и 38 се въздържаха.
Мнозинството застана зад заключенията на докладчика от Италия Джовани Ла Виа, според когото индивидуалното ембарго на вноса на ГМО и продажбата им за фураж в някои страни ще създаде проблеми за свободната търговия в ЕС.
Мнозинството застана зад заключенията на докладчика от Италия Джовани ла Виа, според когото индивидуалното ембарго на вноса на ГМО и продажбата им за фураж в някои страни ще създаде проблеми за свободната търговия в ЕС.
Ла Виа предупреди, че предложението на Европейската комисия всяка страна да може да налага ГМО забрани е опасно за общия пазар, защото на практика предполага връщането на граничния контрол.
„Страните членки трябва да поемат своите задължения и да вземат общо решение на ниво ЕС, а не да въвеждат забрана на национално ниво", обяви Джовани ла Виа (ЕНП, Италия), който председателства комисията по околна среда към 751-местния парламент, която по-рано този месец препоръча отхвърляне на проектозакона.
Забраната би имала негативен ефект върху земеделието и животновъдството на ЕС, което е зависимо от внос на ГМО продукти, посочи Ла Виа.
През януари 2015 г. Европейският парламент прие ново законодателство, което позволява на европейските държави да ограничат или забранят изцяло отглеждането на генномодифицирани култури (ГМО) на тяхна територия, независимо дали това е позволено на европейско ниво.
Предстои то да бъде разглеждано и на министерско ниво в ЕС.