Сирийската опозиция настоява, че няма да присъства на преговорите за намиране на мирно решение на конфликта в страната, въпреки че ООН обяви тяхното стартиране през днешния ден, съобщи Би Би Си.
Представители на опозицията обявиха, че няма да изпратят своя делегация на преговорите в Женева, ако не бъдат взети мерки за осигуряването на безопасността на цивилните в страната. Представителят на ООН Виктор де Мистура обаче планира да наблегне на преговорите със сирийското правителство.
Повече от 250 000 души загинаха по време на сирийския военен конфликт, продължаващ вече 5-та година. Други 11 млн. души бяха принудени да напуснат своите домове, притискани от конфликта между правителствените сили на президента Башар Асад, бунтовническите сили и силите на групировката Ислямска държава.
Последните подобни преговори бяха проведени през февруари 2014 г. Тогава ООН обвини правителствените представители в отказ да обсъдят възможностите за оттегляне на Башар Асад. Новите преговори за сближаване се очаква да продължат 6 месеца, като отделните делегации ще имат заседания в отделни стаи, подпомагани от представители на ООН. Основните приоритети са договаряне на широко прекратяване на огъня, осигуряване на доставки на хуманитарни помощи и изготвянето на план за борба с ДАЕШ. Най-вече се очаква споразумение за постигане на преходен политически период в страната и насрочването на избори в съответствие с резолюцията на Съвета на сигурност на ООН.
Администрацията на Башар Асад обяви, че ще изпрати делегация, но подкрепяния от Саудитска Арабия комитет по преговорите обяви, че със сигурност няма делегация в Женева.