Астронавтът Скот Кели, който прекара 340 дни на борда на Международната космическа станция, заяви, че престоят в космоса причинява "необратими" последици, които все още не са напълно изяснени, съобщи телевизия "Ей Би Си".
"Средата, на която са изложени астронавтите, по време на престоя си в космоса, е различна от тази на Земята. По-конкретно, астронавтите са изложени на високи нива на радиация и въглероден оксид и микрогравитационна среда. Това води до загуба на костна тъкан и мускули, увреждане на зрението и ефекти върху имунната система", пише астронавтът в подготвителните си бележки за сенатската комисия по наука, космос и технологии.
"Това са много реални проблеми, които трябва да бъдат решени преди човешката раса да бъде в състояние да достигне до дестинации извън Земята и Луната", казва още Кели и продължава: "Космическата среда има трайни последици, които не разбираме напълно."
Поради липсата на гравитация на МКС, кожата на Кели е станала толкова чувствителна, че той не е бил в състояние да пипне каквото и да било в продължение на почти една година. При всеки допир с обикновени земни повърхности Кели получавал обриви и възпаления на кожата.
Астронавтът обяснява още, че краката му били подути "заради смяната на гравитацията, която прави тялото му по-тежко. След завръщането си той развил и грипоподобни симптоми, които най-вероятно се дължат на отслабения имунитет.