Бразилия е изправена пред нова здравна криза, която заплашва да се превърне в епидемия в момент, когато страната все още се бори с вируса Зика. Здравното министерство полага огромни усилия да ограничи разпространението на болестта жълта треска, която вече е отнела живота на 40 души.
Това е най-сериозното проявление на вирусното заболяване в страната от 2000-та година насам, като властите вече за потвърдили заболяването в 70 случая, а над 300 други се проверяват.
Бразилското здравно министерство вече е поръчало 11,5 милиона ваксини срещу жълтата треска, която се предава от същия вид комар, който пренася денга и Зика.
Около 5,5 милиона ваксини вече са били изпратени в пет щата, където има потвърдени случаи на заразени или които са изложени на риск. Още около 6 милиона ваксини се очаква да пристигнат скоро.
Не е ясно каква е причината за мащабното разпространение на заразата, от която през последните 15 години са били регистрирани само шепа случаи.
Властите в южноамериканската държава приемат ситуацията много сериозно и правят всичко по силите си да ограничат разпространението на вируса.
На посетителите от чужбина бе препоръчано да се ваксинират срещу опасното вирусно заболяване, преди да пристигнат в страната.
Какво е жълта треска?
Жълтата треска е остро вирусно заболяване, което спада към групата на особено опасните инфекции. Въпреки, че срещу болестта има разработена ефективна ваксина, тя продължава да е сред най-често срещаните хеморагични заболявания в много страни и региони от Африка и Южна Америка.
Жълтата треска протича с хеморагичен, токсикоинфекциозен синдром и може да доведе до тежко увреждане на бъбреците и черния дроб.
Причинителят на жълтата треска е вирус Viscerophyllus tropicus от семейство Togaviridae, който се разпространява от комарите.
Инкубационният период на заболяването е от 3 до 6 дни. След това започват да се проявяват симптомите на болестта — лека треска и главоболие, които могат да прераснат във висока температура, втрисане, кръвоизливи, болки в гърба и немощ.