Радиоактивният изотоп рутений-106 може да е дошъл от космоса, съобщи ТАСС.
Според междуведомствената комисия по изясняване на въпроса, изотопът може да е дошъл от изгорен в атмосферата спътник.
"Източникът може да е изгорял в атмосферата изкуствен спътник или негови фрагменти, на борда, на когото се намира източник на рутений-106 с висока сумарна активност", се казва в изследването.
„Първата възможност за появата на рутений-106 беше евентуалното производство на медикаменти. Този материал се получава чрез облъчване на специални ядра в ядрен реактор. Максималната активност на получената партия на препарата не надвишава няколко десетки миликюри, а максималната сумарна активност на медицинския рутений-106, произведен в Русия не надвишава едно кюри. Тези минимални количества премахват възможността източник на материала да са медицински заведения“, заяви зам.-директорът на Института за безопасно развитие на атомната енергия РАН Рафаел Арутюнян.
Смята се, че руските предприятия от ядрения сектор не могат да излъчват подобна радиация. За това и най-усилено се работи по теорията за източник от космоса.
Следи от изотопа бяха засечени в Русия и голям брой европейски страни. Москва твърди обаче, че такава активност се наблюдава само в малък брой райони.