България ще положи усилия за възстановяване на добрия тон и отношенията на партньорство между Турция и страните от ЕС. Това заяви българският министър-председател Бойко Борисов на среща с турския президент Реджеп Ердоган в Истанбул.
Двамата лидери, в компанията и на турския премиер Бинали Йълдъръм, откриха обновената българска църква „Свети Стефан“ в турския метрополис. Борисов подчерта, че България е заинтересована от нормализирането на диалога между Анкара и Брюксел и ще се опита да допринесе за постигане на разбирателство, което разрешава, а не създава проблеми.
Борисов и Ердоган, които разговаряха след официалната церемония по откриването на църквата , оцениха високо положителната динамика между двете страни, както и приноса на Турция за овладяване на мигрантския натиск по българската граница и към Европа. Подчертано беше, че активизирането на двустранните контакти на политическо и експертно равнище през последните месеци е стимулирало развитието на отношенията във важни за България и Турция области като земеделието, транспорта, енергетиката.
Бойко Борисов благодари на Реджеп Ердоган за личната му ангажираност и за усилията на турската държава за възстановяването на храма. Той посочи, че днешното събитие е не просто доказателство за сътрудничество между страните ни и толерантността между религиите, но и пример, че разбирателството и мирът са пътят за постигане на напредък по всички въпроси.
На работната си среща с турския си колега Бинали Йълдъръм Бойко Борисов заяви, че стабилното и устойчиво развитие на двустранните отношения е приоритет на българската външна политика. Българският премиер подчерта, че освен съсед на страната ни, Турция е съюзник в НАТО и важен партньор в области като миграция, борба с тероризма, енергетика, земеделие и животновъдство, търговия и др. Борисов и Йълдъръм определиха като прекрасен повода, събрал днес в Истанбул представители на българската и на турската държави, християни и мюсюлмани и коментираха, че ако в миналото за Босфора са се водели войни, сега Истанбул, както и София, са градове, символи на единството на култури и религии.