Отидете към основна версия

108 120 98

Руските специални части, за които никой не говори

  • собр-
  • русия-
  • полиция-
  • части-
  • специални части-
  • тероризъм-
  • омон

Елитен отряд, чиято мишена са терористите

Снимка: Росгвардия

Ако бъдат попитани да назоват антитерористично звено в Русия, повечето хора вероятно ще кажат „Алфа”. Специалните части за борба с тероризма бяха мобилизирани при терористичния атентат в московски театър през 2002 година, когато стотици зрители бяха взети за заложници. Части на „Алфа” се включиха и в заложническата криза в Беслан, Северна Осетия, когато в епицентъра на събитията беше местно училище. Въпреки това спецчастите „Алфа” не се занимават с по-голямата част от терористичните инциденти на руска земя. Тази роля има Специалният отряд за бързо реагиране (СОБР), който е специализирано подразделение към силовите структури на Русия. Този отряд се справя с повечето въоръжени инциденти в страната – от чеченските терористи до домашното насилие.

Но каква е историята на СОБР и по каква се различава от Отряда на полицията с особено предназначение (ОМОН)? Подобно на повечето европейски елитни полицейски части, основите на СОБР са положени след терористичното нападение на Олимпийските игри в Мюнхен през 1972 година. В подготовката на игрите в Москва осем години по-късно, специалният отряд е формиран и е под контрола на Министерството на вътрешните работи. Смята се, че звеното е първата формация на елитната полицията за справяне с тежки ситуации. Първоначално звеното е кръстено ОМОН, но ролята на СОБР към този момент се различава от другите структури в Русия, посочва The National Interest.

В специалния отряд се назначават хора от силовите структури, но подборът е много внимателен. Предимство се дава на тези, служили в руските въздушно-десантни войски, както и на спецназовете – силите за специални операции на Русия. Разгръщането на СОБР по време на игрите в Москва през 1980 година се смята за успешно, но след това поради липсата на нужда близо една трета от персонала е намален. През април 1981 година специалният отряд получава и първата си задача – залавянето на мъж, барикадирал се в апартамент след убийството с ловна пушка на млада жена и баща й.

През 1987 година в отговор на нарастващото етническо напрежение и престъпност, руските въоръжени сили дават зелена светлина за специализираното спецзвено и създават различни отдели в руските градове. Целта е справяне с насилието и заплахите за сигурността. И докато дейността на ОМОН и СОБР до известна степен се препокрива и до днес, то има разлика между двете. Отрядът на полицията с особено предназначение по-често отговаря на бунтове и масови размирици по улиците на страната, отколкото на въоръжени инциденти, макар да е в състояние да реагира и на тях. През 1992 година местните звена на СОБР са създадени за борба с организираната престъпност. Промяната, причинена от разпадането на Съветския съюз, налага нуждата от спецотряд, защото редовната полиция е неефективна в справянето с престъпността. И докато тогава мишена на СОБР е била организираната престъпност, постепенно основна цел е справянето с терористите от Чеченската република и Дагестан. Части от отряда са мобилизирани за заложническите кризи в Минералние води (Ставрополски край) и Махачкала. Елитни единици са изпратени и на чеченска земя, редом с други звена, сред които и елитни части на Федералната служба за сигурност, която е правоприемник на КГБ. Специалният отряд за бързо реагиране участва в много операции, а служители на отряда са наградени, включително и с медал Герой на Руската федерация.

През годините отрядът на няколко пъти е преименуван, а контролът над него е даден на Росгвардията. Към 2016 година числеността на СОБР наброява 5200 души. Нивото на подготовка е високо, каквото може да се очаква от спецотряд на полицията. Всички членове на отряда преминават психологически тестове, преди да бъдат допуснати вътре. От тях се изискват определени бойни техники и прецизна стрелба. Тактически също са на високо ниво. Атакуващите групи са въоръжени с автомати, пистолети и картечни оръжия. В сравнение с ОМОН, които са отговорни за обществената сигурност и контрол, частите СОБР са съсредоточени върху по-малки тактически операции, включително и защита на свидетели. По-големите контратерористични операции обикновено включват части на ОМОН, СОБР и ФСБ. Специалният отряд за бързо реагиране обаче си остава една от най-елитните части на силовите структури в Русия. А само след седмици в Русия ще се проведе Световното първенство по футбол...

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания