Учени от Имперския колеж в Лондон дадоха свой изумителен прочит на историята, разкривайки една от причините за поражението на Наполеон в прочутата Битка при Ватерло, състояла се през юни 1815 година, предаде „Индипендънт“.
Войските на Наполеон Бонапарт губят при Ватерло, с което се слага край на неговото управление. Оказва се, че изригването на вулкан на хиляди километри от епицентъра на сраженията е оказало влияние за крайния резултат от тях. Изригването на вулкана Тамбора през 1815 година е едно от най-силните в човешката история.
Вулканът Тамбора на индонезийския остров Сумбава изригва през месец април. Пепел покрива Индонезийския архипелаг, а природният катаклизъм е от седма степен по скалата на вулканичните изригвания. Учените са на мнение, че именно това изригване е довело до „годината без лято“ през 1816 година. Жертвите на катастрофата са хиляди.
Учените смятат, че в резултат на изригването на вулкана в атмосферата е попаднало толкова голямо количество пепел, че са се образували облаци и силни бури в различни точки на земното кълбо. Вулканичните частици са предизвикали смущения в йоносферата, която е съставена от електрически заредени частици. Това е довело до необичайно високи нива на образуването на буреносни облаци.
Историците са единодушни, че лошите метеорологични условия са една от причините за поражението на армията на Наполеон. Дъждът причинява омекотяване на почвата, в резултат на което артилерийските войски са неефективни. Освен това войниците се изморяват много по-бързо, газейки в калната почва. Наполеон бави атаката си, чакайки земята да изсъхне, което според историците е една от тактическите му грешки, защото дава възможност на пруските войски да се присъединят към своите съюзници.