В средата на политическия хаос през отминалата седмица Националният комитет по сигурността на Австралия взе важно решени - да изключи китайските телекомуникационни компании Huawei и ZTE от участие в 5G мрежата.
От Глобъл Таймс/The Global Times (китайски таблоид под шапката на Китайската комунистическа партия) заявиха, че това е „удар в гърба“ и заплашиха, че „онези, които умишлено се опитват да навредят на китайските компании с извинения за национална сигурност, ще съжаляват“.
Решението на австралийското правителство може да се разглежда като опит да се провери дали е възможно да бъдат предприети мерки за преодоляване на китайското кибернетично навлизане. Но технологията 5G е такава, че не може да гарантира цялостно изолиране на критичните компоненти и остава уязвима от проникване на враждебни разузнавателни служби.
От Huawei нееднокрано са заявявали, че китайското правителство никога не е искало да се събират данни, но въпреки това е всеизвестен факт, че всички китайски компании са обвързани със Закона за националната сигурност от 2017 г., в който ясно е упоменато, че при необходимост, трябва да подпомагат разузнавателните служби. Компаниите не могат да кажат „не“, когато Министерството на държавната сигурност чука на вратата.
В допълнение на това Пекин не си помага особено с продължаващия нагъл шпионаж срещу Австралия и всяка друга страна, разполагаща с интелектуална собственост, която си струва да бъде копирана, както и с информация – военна, политическа или представляваща търговска тайна, която си струва да бъде открадната.
За последните няколко години китайските усилия за шпионаж доведоха до успешно проникване в информационната мрежа на Федералния парламент и Бюрото по метеорология. Сред засегнатите е и Австралийският национален университет.
Това е само публично известната част от всички данни, с които разполагат разузнавателните служби на Китай. Австралийските фирми, университети и държавни и федерални правителствени агенции трява да приемат, че китайското разузнаване вече е или предстои да приникне в техните мрежи.
В действителност интересът на Китай не е просто кражбата на интелектуална собственост. Събират се данни от всякакъв вид - четат се чатове между студенти, намират се полезни контакти и се търси по-нататъшен достъп до по-чувствителни и полезни мрежи. Практикуваният и всепроникващ режим на вътрешно наблюдение на Китайската комунистическа партия е свидетелство за това, че разузнавателните служби целят добиването на големи база данни. На пръв поглед едва ли потребителските сметки за газ, телефон или електричество биха били ценни, но бивайки обощени, подобни данни препращат към други източници на информация и материали, полезни за сериозните разузнавателни цели.
Всичко това превръща Китай във водеща опасност не само за Австралия, но и за целия Азиатско-тихоокеански регион. И въпреки това, Австралия е една от най-уязвимите страни, доколкото тя е изградила нездравословна икономическа зависимост от своя съперник.
Част от предвидените мерки е през следващите няколко седмици да се вземе решение дали да се позволи на CKI - компания в Хонконг, да поеме контрола над електричеството и газа от австралийския гигант АРА. Целта е ясна, но оправдани ли са подобни действия?
Нека припомним, че през декември 2015 г. Русия използва кибер средства, за да повреди част от електрическата мрежа на Украйна. Случаят е идентичен – Китай разполага със сходни кибер оръжия и не се налага да притежава мрежата, за да я повреди. Нещо повече – Пекин разрушава автономията на Хонконг. С търпение и постоянство. И в този ред на мисли едва ли CKI е добър вариант.
Издигането на все по - авторитарен и агресивен Китай ще принуди Австралия да вземе някои доста трудни политически решения. Сега е критичният момент, в който трябва да се положат огромни усилия, за да се гарантира защитата на националната сигурност.