Китай изстреля космически апарат „Чанъе-4" към обратната страна на Луната. Това се счита за една от най-амбициозните китайски космически мисии. Досега никога космически апарат не е кацал на обратната страна на Луната. Именно и поради това тази част на планетата ни е малко позната.
„Чанъе-4" е изстрелян в 02.00 ч. местно време от космодрума Сичан в югозападната китайска провинция Съчуан. Той трябва да кацне на Луната в началото на 2019 г. Акцентът ще е доставянето на голям контейнер със семена и яйца на насекоми. Целта е да се види дали те могат да се развият на Луната.
Обратната страна на планетата се характеризира с много по-стара и дебела кора от близката, с повече и по-дълбоки кратери. „Чанъе-4” трябва да кацне близо до Южния полюс - в кратера Фон Карман на басейна Ейкън. Последният е с диаметър около 2500 км и дълбочина 12 км. „Това е най-голямата, дълбока и стара структура, образувана от удар на Луната. Ударът може да е извадил материал от горната мантия на Луната на повърхността”, казва Сяо Лун от университета по геонауки в Ухан.
Една от задачите на "”Чанъе-4" е да изследва повърхността на дълбочина 100 м.