Лекарят Дени Муквеге от Демократична република Конго и иракската активистка Надя Мурад бяха приветствани с бурни овации, когато получиха Нобеловите си награди за мир за 2018 г. на тържествената церемония в норвежката столица Осло, предаде АР.
Норвежкият Нобелов комитет отличи двамата за "техните усилия да се сложи край на използването на сексуално насилие като оръжие във войните и въоръжените конфликти".
Муквеге и язидката Надя Мурад "въпреки много различния им произход ги обединява борбата за справедливост", каза председателят на Нобеловия комитет Берит Рейс-Андерсен.
"Въпреки това те са свързани един с друг точно така, както са свързани с всеки човек, станал жертва на сексуално насилие", каза тя в словото си в сградата на кметството на Осло.
"Тази награда задължава Дени Муквеге и Надя Мурад да продължат своята изключително важна работа. Но наградата задължава и ние да застанем рамо до рамо с тях в борбата за прекратяване на сексуалното насилие по време на войни", подчерта Берит Рейс-Андерсен.
63-годишният гинеколог Муквеге е прекарал по-голямата част от живота си, като е помагал на жертви на сексуално насилие в Демократична република Конго. В основата от него болница там е лекувал хиляди пациентки и се е застъпвал за тях. Критикувал е въоръжени групи, политически лидери в Конго и международната общност, че не реагират на масовите изнасилвания.
В словото си, често прекъсвано от аплодисменти, новият Нобелов лауреат критикува международната общност, че е допуснала конгоанци да бъдат "унижавани, насилвани и клани в продължение на над две десетилетия пред очите на целия свят". "Настоявам за репарации, за мерки, които да дадат на оцелелите компенсация и удовлетворение и да им позволят да започнат нов живот", каза Муквеге. Той призова всички страни да подкрепят инициативата за създаване на глобален фонд за обезщетения за жертвите на сексуално насилие във въоръжени конфликти.
25-годишната Мурад е една от общо 3000 момичета и жени от кюрдската етнорелигиозна група на язидите, станали жертва на изнасилвания и други издевателства от "Ислямска държава". След като успява да избяга от джихадистите, тя намира убежище в Германия и става активистка, говори многократно срещу издевателствата, извършени срещу нея и други жени. Нейната майка и шестимата й братя са убити от джихадистите.
"Единствената награда в света, която може да възстанови нашето достойнство, е справедливостта и съдебното преследване на престъпниците", каза Мурад.
"Не мога да повярвам, че съзнанието на лидерите на 195 страни по света не е мобилизирано за освобождаване на тези жени, които са купувани, продавани, държани като пленници и изнасилвани всеки ден. А ако ставаше въпрос за търговска сделка, за петролно находище или за доставки на оръжия? Съвсем сигурно е, че за това нямаше да бъдат спестени никакви усилия", посочи Нобеловата лауреатка.