Пакистан също тества успешно балистична ракета със среден обсег на действие, която може да носи ядрена бойна глава. Исламабад се похвали с изстрелването на „Шахин – 1А“ броени дни след като Индия тества своята междуконтинентална ракета с далекобойност от 5000 км. Подобен арсенал притежават водещите световни сили, а Индия увери, че няма намерение да го използва срещу никого.
Отношенията със съседен Пакистан открай време са съпернически и враждебни, макар че в последно време се забелязват признаци на сближаване, предаде Си Ен Ен.
Макар ракетата на Пакистан да е от среден обсег, тя е категоричен отговор на страната, че ще се пази от ядрените амбиции на Индия.
Пакистанската армия се похвали, че е създала ново поколение на ракетата „Шахин – 1“, въпреки че не даде точна информация каква е далекобойността на новото оръжие.
„Шахин – 1“ бе тествана пред 2010 година и е с обсег от 650 км.
Индия и Пакистан наскоро подновиха срещите на високо ниво, прекъснати в продължение на 7 години. Двете съседки водиха три войни – две от тях заради хималайски Кашмир след разделянето му през 1947 година.
Последното вдъхващо респект индийско оръжие може да порази цели в Европа и Китай. Веднага след успешното тестване, индийските учени потвърдиха, че „Агни – V“ не е показала никакви отклонения и всичко е минало с прецизност. Ракетата, която е изцяло индийска разработка, е създадена главно заради заплахата от съседен Китай, коментира Ройтерс. Счита се, че единствено постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН – САЩ, Русия, Китай, Франция и Великобритания, както и Израел, разполагат с подобни междуконтинентални ракети.