Трети опит за формиране на правителство предстои в Гърция - „горещият картоф“ е в ръцете на лидера на ПАСОК и бивш финансов министър Евангелос Ванизелос, който получи мандат да преговоря за коалиция, предаде Би Би Си.
След като дясно-центристката „Нова Демокрация“ и радикалната лява партия „Сириза“, се провалиха в опита си да сторят това, топката попада в полето на третата политическа сила – социалистите от ПАСОК, чийто премиер Папандреу стана жертва на кризата, а след оставката напусна и ръководството на партията.
Гръцките избиратели наказаха основните партии – виновници за антикризисния пакет, произвеждайки най-противоречивите изборни резултати в гръцката история. Липсата на пари и недоимъкът изостриха социалното напрежение и тласнаха гърците към урните с бюлетини за радикални партии, излъчвайки разнороден парламент с малък шанс за единодействие.
„Ясно е, че при това положение не можем да стигнем до решение, но трябва да продължим усилия“, заяви Ванизелос, цитиран от АФП. Мнозина очакват и този опит за създаване на правителство да се провали, което ще изправи страната пред нови избори.
Неговата партията в момента е крайно непопулярна в Гърция, обвиняване е не само в заробване на Гърция с атникризисния пакет, но и в корупция. ПАСОК е трета политическа сила след вота на 6 май, но спечели едва 41 места в парламента.
Консервативната „Нова демокрация, водена от Андонис Самарас, остава първа политическа сила в страната със 17-20% от гласовете, след като събра над 33% на предходните избори през 2009 г. Неонацистката „Златна зора“ пък влезе във властта за първи път от 40 години, тъй като движението получава от 6 до 8% от бюлетините. Комунистическата ККЕ пък печели от 7,5 до 9,5% от вота.
Спасителният план с МВФ и ЕС предвижда следващият месец Атина би трябвало да прокара икономии за 14 млрд. евро. Общата сума на заема, който гърците договориха, е 240 млрд. евро, които се получават на етапи и зависят от реформите.