Президентът на Република Китай Цай Ин-уен заяви, че правителството ще продължава да защитава тайванската свобода и демократичен начин на живот. „Страната преодоля огромни трудности в прехода си към стабилна и ефективно функционираща демокрация“, каза Цай, цитирайки инцидента в Гаосюн.
Тя направи своето изявление по време на прием на делегация от демократични активисти от чужди страни в президентския офис в столицата Тайпе.
Цай подчерта, че тази година се отбелязват 40-тата годишнина от инцидента в Гаосюн и 30-тата годишнина от „клането“ на площад Тянанмън. По нейни думи именно тези събития са положили основите на тайванската демокрация и са категорично доказателство, че последната е основен приоритет за тайванското общество, постигнат с много усилия и жертви. Именно инцидентът в Гаосюн от 10 декември 1979 г. е довел до преследване на голям брой политически дисиденти, включително на бившия вицепрезидент Анет Сю-лиен Лу, на генералния секретар на президента - Чен Чу и на бившия председател на Демократическата прогресивна партия (ДПП) - Ши Минг-тех. Това на свой ред е довело и до сформирането на управляващата днес ДПП седем години по-късно през 1986 г.
В своето изявление президентът каза също, че правителството на Тайван е дълбоко загрижено за развитието на демокрацията от другата страна на Тайванския проток. Въпреки че Китай се радва на стабилна икономика и глобално влияние, той не бива да отказва на народа си правото на демокрация и да продължава с потискането на правата на човека.
На свой ред от Съвета по въпросите, свързани с Континентален Китай призовават Пекин да изпълни своя дълг спрямо жертвите на площад Тянанмън и техните семейства, като признае извършените неправомерни деяния от миналото и се покае за тях. В допълнение от Съвета категорично заявиха, че Тайван никога няма да се пречупи пред военните заплахи на Китай и ще продължава да брани своите независимост, свобода и демокрация.