Отидете към основна версия

909 2

Държавният департамент: Корупцията е проблем за България

  • държавен департамент-
  • корупция-
  • роми

Корупцията продължава да е проблем за България.

Това се отбелязва в годишния доклад на Държавния департамент за състоянието на човешките права в света през 2011 г.

"Законът предвижда наказателна отговорност за корумпирани държавни служители. Но правителството не прилага закона ефективно и държавни служителите във всички сфери често извършват корупционни практики безнаказано". В документа се отбелязва, че продължава да се наблюдава дискриминация спрямо хора с физически увреждания, представители на етническите малцинства, лесбийки, гейове, бисексуални и транссескуални, болни от ХИВ/СПИН. Трафикът на хора продължава да е проблем, пишат авторите на доклада.

Държавният департамент посочва още, че условията в повечето затвори са тежки с неадекватни тоалетни, отопление и вентилация. Свръхнаселеността остава сериозен проблем, особено в предварителните арести. Считано до октомври в 13-те затвора в страната е имало 9714 затворници, включително 89 непълнолетни и 301 жени, при положение, че те имат капацитет да поберат 8763 затворници. В доклада се дава пример с бургаския затвор, където лишените от свобода са принудени да спят на пода заради липса на достатъчно легла. Неправителствени организации съобщават, че са получавали оплаквания също така за количеството и качеството на храната. Има и сигнали за лошо отношение към затворници и арестанти, особено към представители на малцинствата.

В доклада на Държавния департамент се отбелязва още, че съществува безпокойство заради доминирането на медийния пазар на бизнес интереси, търсещи политическо влияние. Неправителствени организации съобщават, че журналистите си налагат автоцензура или получават пари от политически и бизнес лидери и от групи от организираната престъпност, за да поместват положителни новини за тези лидери или негативни информации за опонентите им.

Освен това собствениците на медии принуждавали журналисти да променят информациите си. Журналисти се оплакват, че някои медийни компании имат неофициални списъци с политически партии, хора и теми, които трябва да получават само положително отразяване.

Медийната собственост остава само частично прозрачна и няма граждански мониторинг на субсидираните от държавата медии, които са най-популярните извън столицата, пишат още авторите на доклада.

Обществената дискриминация и предразсъдъците срещу ромите и други малцинствени групи продължава да е проблем в България.

В документа се посочва, че много роми продължават да живеят в ужасяващи условия. Според данни на неправителствени организации 50% до 70% от ромските жилища са незаконно построени. Държавният департамент отбелязва, че дискриминацията срещу малцинствата на работното място продължава да е проблем. Общото обществено недоверие в комбинация с ниското ниво на образование прави намирането на работа от ромите все по-трудно. В доклада се цитират данни от изследване на неправителствена организация от 2010 г., според който 12,8% от ромите имат постоянна работа, а 13% разчитат на сезонна или временна работа.

Държавният департамент отбелязва, че ромските деца често посещават де факто сегрегирани училища, в които получават по-некачествено образование и това наред със социални и семейни причина е сред основните фактори за напускането на училището от ромските деца. В доклада се отбелязва, че правителството няма ефективни програми за реинтеграцията на учениците, които напускат училище.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини